Украиналик гроссмейстер ғирромлиги учун 3 йилга дисквалификация қилинди
Турнир вақтида у тез-тез ҳожатхонага чиқиб турган, кейинроқ у ерда мобил телефонлар топилган.
Халқаро шахмат федерацияси (FIDE) Руминия терма жамоасида 2023 йилдан буён ўйнаб келаётган украиналик гроссмейстер Кирилл Шевченкони ғирромлиги учун уч йилга (1 йили шартли) дисквалификация қилди.
2024 йил октябрида Шевченко Испания жамоавий чемпионатидан четлатилди ва унга иккита мағлубият ёзилди. Шубҳалар гроссмейстернинг ҳожатхонага тез-тез бориб туриши сабабли пайдо бўлди. У ерда икки марта мобил телефонлар топилди, улардан бирида украиналикнинг дастхати бор эди. Шахматчининг ўзи аввалига барча айбловларни рад этди, бироқ кейинроқ телефондан фойдаланганини тан олди.
FIDE ахлоқ ва интизом бўйича комиссияси (EDC) қарорида Шевченконинг телефонни ҳожатхонага яшириб, Lichess платформасига кириш учун фойдалангани қайд этилган. Шу билан бирга, шахматчи ғирромлик қилганини ёки ҳаракатлари ўйинларга таъсир қилганини рад этади. Жазони енгиллаштирадиган омиллар сифатида Шевченко ҳуқуқбузарликни ўз вақтида тан олгани, пушаймон экани ва ўлдириш таҳдиди туфайли руҳий ҳолати ёмонлиги кўрсатилган.
Шевченко Украина чемпионатлари совриндори ва Украина терма жамоаси таркибида 2021 йилги Европа жамоавий чемпионати ғолиби.