Ta'lim inspeksiyasi qaysi OTMlarda masofaviy ta'lim yaxshi yo‘lga qo‘yilganini ma'lum qildi
Ta'lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi O‘zbekiston OTMlaridagi masofaviy ta'lim sifatini o‘rgandi, deb xabar bermoqda Kun.uz muxbiri.
Inspeksiya matbuot kotibi Shavkat Xo‘jaqulovning aytishicha, o‘quv yili boshlangan kunlardanoq OTMlardagi onlayn ta'lim sifati tekshirib borilmoqda.
«Professor-o‘qituvchilar va talabalarning elektron platformadan foydalanish ko‘nikmasi yo‘qligi, mazkur platformalar o‘quv-uslubiy tomondan to‘liq boyitilmagani, texnika, sharoit yetishmasligi va internet sifati kabi muammolar sabab talabalar davomati kabi kamchiliklar kuzatildi», – dedi inspeksiya rasmiysi 13 oktabr kuni AOKAdagi matbuot anjumanida.
Qayd etilishicha, masofaviy ta'limda yaratilgan elektron resurslar sifati tahlili natijalariga ko‘ra:
- 38ta OTMda talabalarga maslahat berish xizmatlari va koll-sentrlar faoliyati yo‘lga qo‘yilmagan;
- 26ta OTMda talabalar tomonidan mashg‘ulot sifatiga baho berish tizimi yo‘lga qo‘yilmagan;
- 19ta OTMda masofaviy o‘qitish platformasidan foydalanish bo‘yicha qo‘llanma va yo‘riqnomalar yo‘q.
Qayd etilishicha, aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha OTMlarga qat'iy ogohlantirish berilib, qilinishi kerak bo‘lgan ishlarning «Yo‘l xaritalari» tasdiqlangan. Kamchiliklar bosqichma-bosqich bartaraf etilayotgani aytildi.
Shavkat Xo‘jaqulov masofaviy ta'lim nisbatan samarali yo‘lga quyilgan OTMlarni ham sanab o‘tdi: