MAK “Orzular laynerlari”ni ekspluatatsiya qilishga tayyorgarlik ko‘rmoqda
Milliy aviakompaniyaning ikkinchi texnik guruh mutaxassislari yil boshida Sietlda (AQSh) Boeing-787 Dreamliner dasturi bo‘yicha qayta o‘qitishga jalb qilindi. Bu haqda “O‘zbekiston havo yo‘llari” bosh direktori o‘rinbosari Gennadiy Xarlap “Narodnoye slovo” gazetasiga bergan intervyusida ma'lum qilgan.
Milliy aviakompaniya 2016 yilda ikkita yangi avlod layneriga ega bo‘lishi lozim, ularning konstruksiyasida kompozit materiallar va ko‘plab innovatsion yechimlardan keng foydalanilgan. MAK rahbariyati vakilining so‘zlariga ko‘ra, tashuvchi ayni paytda yangi samolyotlardan foydalanishga jadallik bilan tayyorgarlik ko‘rmoqda. Hozirlik ishlari barcha yo‘nalishlarda olib borilmoqda.
“Qayta o‘qitish bo‘yicha mutaxassislar oliy toifaga ega va mahorat jihatidan eng yuqori talablarga javob beradiganlar orasidan tanlov asosida saralab olindi”, - deya qayd etdi Gennadiy Xarlap.
Kompaniyada yozgi tarkib o‘rtasida ham tanlov o‘tkazilmoqda. Uchuvchilarni qayta tayyorlash esa mart oyida boshlanadi. Hozirda “Toshkent” aeroportida “Orzular laynerlari” uchun uchta maxsus turar joyi belgilanib, jihozlanmoqda.
“O‘zbekiston havo yo‘llari” Amerika korporatsiyasi bilan ikki dona Boeing-787-800 Dreamliner va zaxira dvigatelini sotib olish bo‘yicha 2008 yilda shartnoma imzolagan edi.