BMT: Ukrainada uch yil ichida 12 600 dan ortiq tinch aholi halok bo‘ldi
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Ukrainadagi Inson huquqlari monitoringi missiyasi rahbari Daniel Bell Rossiya Ukrainadagi urush paytida inson huquqlarining jiddiy buzilishida aybdor, deb hisoblaydi.
2022 yilning fevral oyida Rossiyaning Ukrainaga keng ko‘lamli harbiy bostirib kirishi boshlanganidan beri 12 654 dan ortiq tinch aholi, jumladan, bolalar halok bo‘ldi. Yana 29 392 nafar tinch aholi jarohatlangan yoki yaralangan. Bu ma’lumotlarni 21 fevral, juma kuni BMTning 2014 yilda tashkil etilgan Ukrainadagi Inson huquqlari monitoringi missiyasi rahbari Daniel Bell e’lon qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya Ukrainaga qarshi urushda inson huquqlari buzilishi bilan bog‘liq jiddiy jinoyatlar uchun javobgardir. Statistikada qayd etilgan qurbonlarning 84 foizi Ukraina hukumati nazorati ostidagi hududlarda, 16 foizi Rossiya tomonidan bosib olingan hududlarda yashagan. Ayni paytda, Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi boshlanganidan beri halok bo‘lgan tinch aholining haqiqiy soni rasmiy ma’lumotlardan ko‘p, deya ta’kidladi Bell.
Hisobotga ko‘ra, 2024 yilda tinch aholi qurbonlari soni 2023 yilda qayd etilganidan 30 foizga ko‘p bo‘lgan. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Ukrainadagi Inson huquqlari monitoringi missiyasi bu hodisani janglar kuchayishi va Rossiyaning havo bombalari, qisqa masofaga uchuvchi uchuvchisiz uchoqlari va uzoq masofali raketalardan faolroq foydalanishi bilan izohlaydi.
BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, minalar va harbiy o‘q-dorilar qoldiqlari Ukraina hududining 139 ming kvadrat kilometrida joylashgan. «Ular tinch aholi uchun jiddiy xavf tug‘diradi», deb ogohlantirdi Daniel Bell.
Gumanitar yordamga ehtiyoj
BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, joriy yilda Ukraina aholisining 36 foizi yoki 12,7 million kishi gumanitar yordamga muhtoj bo‘ladi. Vaziyat qish sharoiti tufayli yanada og‘irlashadi. Shu bilan birga, Rossiyaning Ukraina energetika infratuzilmasiga hujumlari kvartiralar va shifoxonalarning issiqliksiz qolishi xavfini oshiradi, deya ta’kidlaydi BMTning Ukrainadagi Inson huquqlari monitoringi missiyasi.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, 2022 yilda urush boshlanganidan beri Ukrainada tibbiyot muassasalariga 2200 dan ortiq hujumlar qayd etilgan.
Shunday qilib, 19 fevralga o‘tar kechasi Rossiya Federatsiyasining Odessaga dronlar yordamida uyushtirgan hujumi natijasida bolalar poliklinikasi shikastlangan. O‘sha paytda mahalliy harbiy ma’muriyat (OHM) rahbari Oleg Kiper aytganidek, ushbu zarbadan so‘ng Odessa rayoni uchun mahalliy favqulodda elektr ta’minotida uzilishlar joriy etilgan, shaharning Kiyev rayonida esa ayrim iste’molchilarga issiqlik ta’minoti to‘xtatilgan.