Sakkizta viloyatda Fransiya kompaniyasi ishtirokida agrologistika markazlari tashkil etiladi
2020 yil 9 dekabr kuni O‘zbekistonning Fransiyadagi elchixonasi va Fransiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi ko‘magida O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Fransiyaning Rungis Semmaris (Ranjis Sammaris) kompaniyasi o‘rtasida hadli bitim onlayn tarzda imzolandi.
Foto: rungisinternational.com
Imzolash marosimida Fransiya tomonidan Yevropa va tashqi ishlar vazirining tashqi savdo va iqtisodiy jozibadorlik bo‘yicha vazir-delegati Frank Riyester, Fransiya tashqi ishlar vazirining maslahatchisi Jan-Batist Shovel, Fransiya TIV kontinental Yevropa rahbari Maksim Dafri hamda bevosita Rungis Semmaris bosh direktori Stefan Layani ishtirok etishdi.
Rungis Semmaris kompaniyasining ishtiroki bilan Qishloq xo‘jaligi vazirligi O‘zbekistonda va Markaziy Osiyoda yagona bo‘lgan, yuqori xalqaro standartlarga muvofiq sakkizta yirik agrologistika markazlar tarmog‘ini yaratish va boshqarish loyihasi amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
«Ushbu ulkan agrologistika markazlari yirik shaharlarning chekkalarida quriladi — ularning umumiy maydoni qariyb 200 gektarni tashkil etadi, umumiy quvvati esa yiliga 3 million tonnadan ortiq bo‘lishi kutilmoqda.
Eng yirik Toshkent agrologistika markazi 70-100 gektar maydonni egallaydi, eng ixchami esa Xorazmda bo‘ladi, ammo uning 10 gektar maydonni egallagan hajmi ham katta taassurot qoldiradi.
Xuddi Fransiyaning mashhur Ranjis mega-bozorida bo‘lgani singari, ushbu agrologistika majmualarda ham faqat ulgurji savdogarlar savdo qilishlari mumkin bo‘ladi. Agro markazlarning asosiy maqsadi mamlakatning eksport salohiyatini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini tashqi bozorga chiqish uchun tayyorlash jarayonini xalqaro darajaga yetkazishdir», - deya tushuntirish berdi qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xo‘jayev.
Har bir agrologistika markazida barcha zarur obektlar jamlanadi bular: kross-doklar, savdo pavilonlari, mehmonxonalar, tijorat banklari hamda xizmatlar: saralash, kalibrlash, quritish, qayta ishlash, saqlash, tashish, yetkazib berish, bojxona rasmiylashtiruvi, karantin, oziq-ovqat xavfsizligini sertifikatlash, mutaxassislar maslahatlari boshqalar jamlanadi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra sakkizta agrologistika markazlari bazasida qariyb 10 mingga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Jumladan, 70–100 gektar (yillik quvvati 760 ming t) bo‘lgan Toshkent agrologistika markazi hududida 3 ming, maydoni 22 gektar bo‘lgan Samarqand shahar agrologistika markazida (yillik quvvati 492 ming t) 1200 ta ish o‘rinlari hamda 18 gektar maydonni egallagan (yillik quvvati 410 ming t) Andijon agro markazida 1200 ish o‘rinlari yaratiladi. 15 gektar maydonni egallaydigan Buxoro agro markazi (yillik quvvati 200 ming t), shuningdek 10 gektar maydonga ega Xorazm agro markazi (yillik quvvati 200 ming t) negizida 680 tadan ish joyini tashkil etish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, Farg‘ona viloyatidagi 15 gektar maydondagi agro markazda (quvvati 300 ming t) va Surxondaryo viloyatidagi 20 gektarlik agro markazda (yillik quvvati 300 ming t) 800 tadan ish o‘rinlari yaratiladi.
«Fuqarolarning farovonligi yo‘lida qishloq xo‘jaligi sohasini barqaror rivojlantirish muhim ahamiyatga ega, ushbu tarmoq mamlakatimizda YaIMning uchdan bir qismini tashkil qiladi va qariyb 3,6 million kishini ish bilan ta'minlaydi. Rungis Semmarisning O‘zbekistondagi zamonaviy agrologistika markazlarni qurishda ko‘rsatadigan yordami bizning qishloq xo‘jaligimizda yangi imkoniyatlar, yo‘nalishlar va hattoki yangi kasblarni yaratishga yordam beradi va Yevropa Ittifoqining bir qismi bo‘lgan Fransiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi samarali va istiqbolli sheriklikning yana bir yaxshi namunasiga aylanadi», — deya qo‘shimcha qildi vazir Jamshid Xo‘jayev.
Rungis Semmaris kompaniyasi Parij chekkasidagi yillik aylanmasi 9 mlrd yevro bo‘lgan dunyodagi eng yirik oziq-ovqat va logistika markaziga egalik qiladi hamda butun dunyo bo‘ylab oziq-ovqat mahsulotlarining ulgurji bozorlarini qurish va tashkil etish bo‘yicha yetakchi tajribaga ega.
«Ushbu sheriklik shartnomasi imzolanganidan hamda tajriba almashish, yangi avlod agro infratuzilmasini yaratishda O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlash imkoniyati berilganidan mamnunmiz. Sizning shijoatingiz va qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish hamda O‘zbekiston agro mahsulotlarini jahon bozoriga chiqarish borasidagi ulkan ishlarni bajarishga tayyorligingiz bizga ilhom bag‘ishlamoqda», — dedi Rungis Semmaris rahbari Stefan Layani.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi media-axborot markazining yozishicha, vazir Frank Riyester Rungis Semmaris kompaniyasining tajribali mutaxassislari samarali bozor tarmog‘ining salohiyati va barcha afzalliklarini kashf etishda O‘zbekistonga ko‘mak ko‘rsatishiga ishonch bildirdi, shuningdek Fransiya bunday yangi yo‘nalishlarni rivojlantirishda O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlab kelayotgani va kelgusida ham qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini ta'kidlagan. U O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Sh.Mirziyoyevning 2018 yil oktabr oyida Fransiyaga rasmiy tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning ahamiyatini ta'kidlab, ushbu tashrifga ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning «turtki beruvchi nuqtasi», — deya ta'rif berdi.