O‘zbekiston | 15:21 / 26.08.2021
“Bo‘ka tumanidagi stadion tikanzor bo‘lib, u yerda chorva mollari boqilyapti” - Senatda aholini sportga jalb qilishdagi muammolar sanaldi
Bugun, 26 avgust kuni Oliy Majlis Senatining 18-yalpi majlisida senator Baxtiyor Sayfullayev aholini sportga jalb qilish borasida yuzaga kelayotgan muammolar bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan parlament so‘rovi natijalari haqida axborot berdi. Bu haqda Kun.uz muxbiri xabar bermoqda.
Ma'lum qilinishicha, yaratilgan sharoitlar natijasida O‘zbekistonda sport bilan doimiy shug‘ullanuvchi aholi soni 2020 yildagi 19 foizdan 2021 yilda 21,3 foizga yetkazilgan. Shuningdek, senator Toshkent hamda Namangan viloyatlarida o‘tkazgan o‘rganishlar natijasida bir qancha salbiy holatlarga guvoh bo‘lganini bildirdi.
"Hududlarda “Workout” (mahalla va ko‘cha fitnesi) – maxsus sport maydonchalaridagi yangi jihozlar qarovsizligi sababli foydalanishga yaroqsiz ahvolga kelib qolgan.
Xususan, Toshkent viloyatidagi Bo‘ka tumani «Ko‘korol» qishloq fuqarolar yig‘ini hududidagi 3 gektarlik futbol stadioni tikanzor bo‘lib, huvullab yotibdi, u yerda chorva mollari boqilyapti. Zangiota tumani Ramadan mahallasidagi stadion ham qarovsiz ahvolda. Shu hududdagi “Workout” maydonchasidagi jihozlar sindirib tashlangan.
Shuningdek, prezident farmonida 2021 yil 1 mayga qadar har bir tuman markazi va shaharlarda piyoda va velosipedda yurish uchun «Salomatlik yo‘laklari»ni bunyod etish belgilangan bo‘lsa-da, ayrim hududlarda ushbu topshiriq ijrosi bajarilmagan.
Xususan, Navoiy viloyatida 199ta, Toshkent viloyatida 98ta, Xorazm viloyatida 48ta, Surxondaryo viloyatidagi 40ta mahallada velosport, yurish, yugurish yo‘laklari mavjud emas. Ayrim hududlardagi mutasaddilar tomonidan «Salomatlik yo‘laklari» sifatida taqdim etilayotgan piyodalar yo‘laklari belgilangan o‘lchamlar va talablarga javob bermaydi.
Shuningdek, Toshkent viloyatida 477ta, Surxondaryo viloyatida 235ta, Xorazm viloyatida 124ta, Andijon viloyatida 50ta mahallada “Workout” maydonchalari tashkil qilinmagan. Xorazm viloyatida 171ta, Navoiy viloyatida 131ta, Andijon viloyatida 71ta, Toshkent shahrida 47ta mahallada mini-futbol maydonlari yo‘q”, — deydi senator Baxtiyor Sayfullayev.
Bundan tashqari, investitsiya dasturlariga kiritilgan sport inshootlarida olib borilgan qurilish-ta'mirlash ishlari sifatsiz bajarilgani tufayli mazkur inshootlar qabul qilib olingandan so‘ng foydalanishga yaroqsiz ahvolda qolayotgani bildirildi.
Senatorlar yuqoridagi muammolarga hukumat e'tiborini qaratish kerakligini bildirdi va ularni hal etish maqsadida Senat qarori qabul qilindi.