13:36 / 01.09.2021
1354
99 нафар турли соҳа вакиллари Қорақалпоғистон Республикасининг давлат мукофотлари билан тақдирланишди

Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Президиуми «Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги муносабати билан Қорақалпоғистон Республикасининг давлат мукофотлари билан тақдирлаш тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.

Унга кўра, бир гуруҳ қорақалпоғистонликлар Қорақалпоғистон Республикасининг давлат мукофотлари билан тақдирланишди:

«Қорақалпоғистон Республикаси халқ рассоми»

Айтмуратов Барлиқбай Айтмуратович – Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат академик мусиқали театрининг саҳналаштирувчи рассоми.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган санъат арбоби»

Таджимуратов Дарибай Ходжамуратович – Ўзбекистон бадиий академияси Қорақалпоғистон Республикаси бўлими аъзоси, Чимбой тумани.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган артист»

Усенов Маркабай Балтабаевич – Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат академик мусиқали театрининг вокал артисти.

Сейтмуратова Лида Дарябаевна – Ўзбекистон давлат филармонияси Қорақалпоғистон Республикаси бўлимининг «Аму толқыны» ансамблининг раққосаси.

Сийтимов Икромжон Махсадбаевич – Амударё тумани «Қиличбой» маданият маркази раҳбари.

Шамуратова Клара Ашировна – Қорақалпоқ давлат ёш томошабинлар театри актрисаси.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими»

Ганиева Бахит Садиковна – Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Аппарати умумий бўлим бош мутахассиси.

Қаипназаров Махсет Байниязович – Қорақалпоғистон Республикаси Архив иши бошқармаси бошлиғи.

Пирназарова Айгул Пирназаровна – Қорақалпоғистон Республикаси И.В.Савицкий номидаги давлат санъат музейининг этнография бўлими бошлиғи.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган фан арбоби»

 Исмайлов Узақбай Ембергенович – Тошкент давлат аграр университети Нукус филиали Деҳқончилик, қишлоқ хўжалик экинлари селекцияси ва уруғчилиги кафедраси профессори.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси»

Абдигапбаров Сапарбай – Меҳнат фахрийси.

Алмуратов Азат Назаримбетович – Амударё тумани ҳокимлигининг ташкилий-назорат гуруҳи етакчи мутахассиси, Ўзбекистон давлат ташкилотлари ва жамоат хизмати ходимлари касаба уюшмаси Амударё тумани Кенгаши раиси.

Ешимбетов Халилла Бекимбетович – Ўзбекистон Халқ демократик партияси Қорақалпоғистон Республикаси Кенгаши раиси.

Ибрагимов Ахмет Мамутович – Меҳнат фахрийси.

Исмайлова Абадан – Қорақалпоқ давлат университети катта ўқитувчиси.

Каленов Беруний Дуйсенбаевич – Ўзбекистон Республикаси давлат хавфсизлик хизмати Қорақалпоғистон Республикаси бўйича бошқармаси 63451-ҳарбий қисм ходими.

Романов Тажибай Ниетуллаевич – “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бўлими бошлиғи, Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси Қорақалпоғистон Республикаси Кенгаши раиси.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган тренер»

 Жиемуратов Дауирбек Кеунимжаевич – Олимпия ва миллий спорт турлари бўйича Нукус олий спорт маҳорати мактаби қиличбозлик спорт тури бўйича тренер-ўқитувчиси.

Ким Роберт Сергеевич – Олимпия ва миллий спорт турлари бўйича Нукус олий спорт маҳорати мактаби таэквондо ВТФ спорт тури бўйича тренер-ўқитувчиси.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи»

 Болтабоев Шарофиддин Пулат ўғли – Спортнинг дзюдо тури бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси.

Бердимуратов Жалгасбай Карлибай ули – Спортнинг юнон-рум кураши тури бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси.

Дайибекова Зайнаб Казбековна – Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети Нукус филиали талабаси, қиличбозлик спорт тури бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси.

Мамутов Шерзод Азаматович – Қорақалпоқ давлат университети талабаси, қиличбозлик спорт тури бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган соғлиқни сақлаш ходими»

 Артиков Адил – Қорақалпоғистон Республикаси У.Халмуратов номидаги Республика кўп тармоқли тиббиёт марказининг реанимация-анестезиология бўлими шифокори.

Мамбеткаримов Гайрат Абдикаримович – Қорақалпоғистон тиббиёт институти педиатрия кафедраси мудири.

Туремуратов Тимур Калбаевич – У.Халмуратов номидаги Республика кўп тармоқли тиббиёт маркази неврология бўлими бошлиғи.

Таджиев Ботир Мирхашимович – Республика ихтисослаштирилган эпидемиология, микробиология, юқумли ва паразитар касалликлар илмий-амалий тиббиёт маркази директори.

 

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган журналист»

 Нуриллаев Жолдасбай – Тахиатош туманидаги 4-сонли умумтаълим мактабининг ижодий тарғиботчиси.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган иқтисодчи»

Абдалиева Гулаим Рафиковна – Қорақалпоғистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг бўлим бошлиғи.

Джумамуратов Руслан Танатарович – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати.

 

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган юрист»

Адилов Абилай Агитаевич – Қорақалпоғистон Республикаси суди раисининг ўринбосари – жиноят ишлари бўйича судлов коллегияси бошлиғи.

Нуржанов Азат Джанабаевич – Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг сафарбарлик, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ҳамда фавқулодда вазиятлар масалалари бўйича бўлими бош мутахассиси.

Реймова Зухра Абатбаевна – Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Қонунийлик, суд-ҳуқуқ ва коррупцияга қарши кураш масалалари бўйича қўмита раиси.

Шилманов Жолдасбай Джанабаевич – Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги жиноят қидирув бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари – ўзгалар мулкини талон-торож қилишга қарши курашиш бўлими бошлиғи.

 

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган саноат ходими»

Аминов Аминбой Атохонович – «Ургенчтрансгаз» унитар корхонаси директори.

Рахметов Серикбай Халбаевич – Элликқалъа тумани “AGRO EKSIM GOLD” масъулияти чекланган жамияти ташкилотчиси.

Трубников Олег Геннадиевич – «Тахиатош иссиқлик электр станцияси» акциядорлик жамияти ускуналарни таъмирлаш ва синов участкаси турбиналарини ростлаш тизими устаси.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган транспорт ходими»

Раджапов Гафуржан Юлдашевич – Меҳнат фахрийси.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган коммунал, маиший ва савдо соҳаси ходими»

Досназаров Адилбек Аллиярович – Қорақалпоғистон Республикаси уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазири.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалиги ходими»

Аденбаева Турдигул – Қўнғирот тумани «Алтынкɵз-Сартур» биолабораторияси бошлиғи.

Қдирниязов Оразбай Махаматдинович – Қараўзак тумани “Элеста” фермер хўжалиги раҳбари.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган ирригатор»

Примов Улугбек-Кутлимурат Алимбаевич – Беруний насос станциялари ва энергетика бошқармаси бошлиғи.

«Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган чорвадор»

Джуманиязов Исламбек Муминович – Элликқалъа тумани «Ислом насл чорва» масъулияти чекланган жамияти раҳбари.

 

“Ардақлы нураный” кўкрак нишони билан:

Аимбетов Иззет Қаллиевич – Ўзбекистон Республикасы фанлар академияси Қорақалпоғистон бўлими қарақалпақ табиий фанлар илмий тадқиқот институти Геология лабораторияси бошлиғи.

Атираўбаев Султан – Меҳнат фахрийси.

Бауатдинов Сали Шайхович – Ўзбекистон Республикасы фанлар академияси Қорақалпоғистон бўлими қарақалпақ табиий фанлар илмий тадқиқот институти кимё лабораторияси катта илмий ходими.

Даулетбаев Нурлибай – Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон ёзувчилар уюшмаси аъзоси.

Жиемуратов Туркменбай Садикович – Нукус давлат педагогика институти умумий педагогика ва психология кафедраси доценти.

Жубантаева Дурья – Нукус шаҳри “Наўрыз” маҳалла фуқаролар йиғини раисининг ободонлаштириш, томорқа ер ва тадбиркорлик масалалари бўйича ўринбосари.

Ибрагимов Толибай Турсинбай ули – Меҳнат фахрийси.

Когай Евгений Александрович – Олимпия миллий спорт түрлери бўйича Нукус спорт мектеби баскетбол бўйича тренер-ўқитувчиси.

Каукишев Мурат Косбатирович – Олимпия миллий спорт турлари бўйича Нукус спорт мактаби эркин кураш бўйича тренер-ўқитувчиси.

Матякубов Бахтиёр Кодирович – Беруний тумани санитария эпидемиология осойишталик ва жамоат саломатлиги бўлимининг эпидемиология ва иммунопрофилактика бўлими бошлиғи.

Мадияров Бахтияр Сметович – “Қарақалпақфильм” киностудияси директори.

Маткешов Қриқбай – Меҳнат фахрийси.

    (марҳум)

Оразшаев Мирзамурат Алламуратович – Хўжайли тумани “Маҳалла” хайрия фонди бошлиғи.

Римов Аширбай – Меҳнат фахрийси.

Смайлов Бисен – Меҳнат фахрийси.

Таджиниязов Султан Сапарбаевич – Амударё тумани тиббиёт бирлашмаси хирургия бўлими уролог-хирург шифокори.

Тарихов Максетбай Аметович – Нукус ихтисослаштирилган маданият мактаби ўқитувчиси.

Турсинбеков Жарилқап – Меҳнат фахрийси.

Утемуратов Кенгесбай Ешмуратович – Меҳнат фахрийси.

Шамшетов Сарсенбай Нуратдинович – Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги илмий ишлаб чиқариш марказининг Қорақалпоғистон Республикаси бўлими бошлиғи.

Юлдашев Рустем – Меҳнат фахрийси.

 

«Ўатан пидайысы» кўкрак нишони билан:

Алмаганбетова Улбосин Картжановна – Қорақалпоғистон Республикаси кўп тармоқли тиббиёт марказининг гематология бўлими бошлиғи.

Атабаев Амангелди Айтбаевич – Қўнғирот тумани ирригация бўлимининг 6-даражали экскаватор машинисти.

Мкртичев Тигран Константинович – Қорақалпоғистон Республкаси И.В.Савицкий номидаги давлат санъат музейи директори.

Аннаев Нарбай Асаматдинович – «Uz-Kor-Gas» қўшма корхонаси масъулияти чекланган жамияти бошлиғининг ўринбосари.

Байжанов Гулмурат Сайитович – Хўжайли тумани “Анвар Қанглы” фермер хўжалиги тракторчиси.

Баймуратова Жамиля Гайбуллаевна – Нукус шаҳар шифохонасининг неврология бўлими бошлиғи.

Бегалиев Саламат Максетбаевич – Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Қорақалпоғистон филиали директори.

Бердимуратова Жамиля Менглибековна – «Ўзбекэкспертиза» акциядорлик жамиятининг «Қорақалпоқэкспертиза» масъулияти чекланган жамиятининг шўба хўжалиги директори.

Бекмуратов Тоқтасин Атамуратович – Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Аппарати ахборот-таҳлил бўлими бошлиғи.

Генжемуратов Жеткербай Жамгурбаевич – Қараўзак тумани маданият бўлимига қарашли марказий маданият марказининг “Айдын” ашула ва рақс халқ жамоаси бадиий раҳбари.

Ережепов Артиқбай Абиллаевич – Нукус шаҳар 1-сонли Есжан бақси номидаги болалар санъат мактаби директори.

Ерназаров Рустам Реймбаевич – Олимпия ва миллий спорт турлари бўйича Нукус олий спорт маҳорати мактаби юнон-рум кураши тренер-ўқитувчиси.

Жаксимуратов Қуўанишбай Беркинбаевич – Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси Қараўзак тумани Кенгаши раиси.

Исраилов Умиджан Тулкунович – «Uz-Kor Gas» қўшма корхонаси масъулияти чекланган жамияти раҳбари.

Исметуллаев Онгалбай Пишатдинович – Қанликўл тумани ободонлаштириш бошқармасининг атрофни, кўчаларни ва майдончаларни механизм ва қўл ёрдамида тозалаш бўлими ишчиси.

Казаков Бахрамжон Аллаярович – Қорақалпоқ давлат университетининг «Жисмоний маданият» кафедраси катта ўқитувчиси.

Махамбетов Нағмет Рахметович – Мўйноқ тумани ички ишлар бўлимининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўлими профилактика инспектори.

Мустафаев Жахонгир Ибодуллаевич – «Қўнғирот сода заводи» масъулияти чекланган жамияти бош директори.

Палибеков Кайрат Алматбаевич – Бўзатов тумани ободонлаштириш бошқармаси бошлиғи.

Пирниязова Наталья Васильевна – Қорақалпоқ давлат университети «Педагогика ва психология» кафедраси катта ўқитувчиси.

Сейтимбетов Айбек Бахтиярович – Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Ахборот-таҳлил бошқармаси бошлиғи.

Сатуллаев Байрамбай Шарафатдинович – Олимпия ва миллий спорт турлари бўйича Нукус олий спорт маҳорати мактаби дзюдо спорт тури тренер-ўқитувчиси.

Турсинбаев Муратбай Ережепбаевич – «Республика махсус алоқа боғламаси» давлат унитар корхонаси Қорақалпоғистон Республикаси махсус алоқа боғламаси бошлиғи.

Туримбетов Абат Жалгасбаевич – Мўйноқ тумани ўрмон хўжалиги ишчиси.

Утегенов Бахадир Узакбаевич – Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Аппарати ташкилий-назорат бўлими бошлиғи.

Худайбергенов Омирбай Уразбаевич – Қорақалпоғистон Республикаси Прокуратурасининг бўлим бошлиғи.

Хажибаев Аманбой Базарбоевич – “Қорақалпоқ сув таъминоти” масъулияти чекланган жамиятига қарашли Амударё тумани филиали устаси.

Хожекеев Батирбай Сапарбаевич – Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Аппарати қўмиталар билан ишлаш бўлими бошлиғи.

Шимбергенов Азат Адилбаевич – Нукус шаҳри “NUKUS EVRO STROY” масъулияти чекланган жамияти директори.

 

«Үмит ушқыны» кўкрак нишони билан:

Даулетбаева Миясар Килишбаевна – Нукус шаҳар 1-сонли ихтисослаштирилган мактаб ўқувчиси.

Жумамуратова Хурлиман Полат қизи – Нукус шаҳар 12-сонли умумтаълим мактабининг ёшлар етакчиси.

Сарсенбаев Даулетбай Бактибаевич – Қорақалпоқ давлат университети магистранти.

Садиков Камал Октябр ули – Қорақалпоқ давлат университети талабаси.

Татлимуратова Жансулиў Алибековна – Нукус олимпия захиралари коллежи ўқувчиси.

Юсупбаева Шахрибану Аллияр қизи – Шуманай тумани “Шоманай-Шаменай” масъулияти чекланган жамияти раҳбари.

Эслатиб ўтамиз, бундан олдин Президент фармонига кўра, бир гуруҳ қорақалпоғистонликлар давлат мукофотлари билан тақдирланганди.

Top