YeI rossiyaliklarning mustaqil OAVdan foydalanishini qo‘llab-quvvatlaydi
Yevropa diplomatiyasi rahbari Rossiyaning Yevropa Ittifoqi davlatlaridan bo‘lgan 81 ta ommaviy axborot vositalariga kirishni taqiqlashini mutlaqo asossiz qaror deb atadi. Borrelning ta’kidlashicha, ushbu ommaviy axborot vositalari jurnalistik standartlarga muvofiq ishlaydi.
Foto: Kenzo TRIBOUILLARD/AFP
Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili Jozep Borrel Rossiya rasmiylarining Yevropa davlatlaridan bo‘lgan 81 ta ommaviy axborot vositasiga mamlakatdagi faoliyatini bloklash qarorini qoraladi. Yevropalik siyosatchi 26 iyun, chorshanba kuni Bryusselda bu qaror «mutlaqo asossiz» va «Rossiyada erkin va mustaqil axborotga kirishni yanada cheklaydi», dedi.
Bundan tashqari, Moskvaning qarori «Rossiyada ommaviy axborot vositalariga nisbatan qattiq senzurani kengaytiradi», dedi Jozep Borrel. Shuningdek, u Yevropa Ittifoqi Rossiya auditoriyasi uchun faktlarga asoslangan ma’lumotlarning mavjudligini qo‘llab-quvvatlashda davom etishiga ishontirdi. Yevropa diplomatiyasi rahbari Yevropa Ittifoqining asosiy qadriyatlaridan biri so‘z erkinligi va ommaviy axborot vositalari erkinligini hurmat qilish ekanligini eslatdi.
Borrel: Yevropa OAV Rossiya uchun ham ishlaydi
Borrelning ta’kidlashicha, Rossiya tomonidan taqiqlangan Yevropa ommaviy axborot vositalari jurnalistika tamoyillari va standartlariga muvofiq ishlaydi. Ular haqiqatga asoslangan ma’lumotlarni, jumladan, Rossiya auditoriyasiga boshqa narsalar qatorida, Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi haqida ma’lumot beradi.
Aksincha, Yevropa Ittifoqi sanksiyalariga uchragan Rossiya dezinformatsiya va tashviqot vositalari erkin va mustaqil OAV emas, dedi Yevropa tashqi siyosat idorasi rahbari. Ular Rossiya hukumati nazorati ostida va Rossiyaning Ukrainaga qarshi harbiy agressiyasini qo‘llab-quvvatlash vositasidir, shuning uchun ularning Yevropa Ittifoqidagi faoliyati to‘xtatilgan, deb tushuntirdi Borrel.
Rossiya Yevropaning 81 ta nashriga kirishni yopadi
Bir kun avval Rossiya tashqi ishlar vazirligi Yevropa Ittifoqining 81 ta ommaviy axborot vositalari uchun «ish faoliyatini cheklash» haqida e’lon qildi. Yevropaning o‘nlab yirik nashrlari, jumladan, Germaniyaning Der Spiegel, Die Zeit va Frankfurter Allgemeine Zeitung, Ispaniyaning El Pais va El Mundo, Italiyaning La Stampa va La Repubblica, Fransiyaning Le Monde, Liberation va AFP agentligi, shuningdek, Politico va Euobserver umumevropa nashrlari bloklanadi.
Moskvada bu qadam Rossiyaning RIA «Novosti», «Izvestiya» va «Rossiyskaya gazeta» nashrlariga Yevropa Ittifoqida «har qanday faoliyati» taqiqlanishiga «javob chorasi» deb ataldi. YeI kengashi may oyida ushbu ommaviy axborot vositalarini translatsiya qilishni taqiqladi, qaror 25 iyundan kuchga kirdi. Yevropa Ittifoqi ushbu nashrlar «Rossiya tashviqotini va Ukrainaga qarshi tajovuzkor urushni qo‘llab-quvvatlaydi», deya ma’lum qildi.
Yevropa Ittifoqining Yevropa qadriyatlari va oshkoralik bo‘yicha komissari Vera Yurova Rossiya javob choralarini absurd deb atadi. «Yo‘q, Rossiya tomonidan Rossiya harbiy doktrinasi doirasida dezinformatsiyani tarqatish uchun moliyalashtiriladigan targ‘ibot nashrlari mustaqil OAV bilan bir xil emas», deb yozadi u X ijtimoiy tarmog‘ida. Vashingtonga ko‘ra, Rossiya Federatsiyasi qarori haqiqatga to‘g‘ri keladigan ma’lumotlardan qo‘rqishni ko‘rsatadi.