Ukrainaga yetkazilgan harbiy zarar reyestri Rossiyada nomaqbul deb topildi
Rossiya Bosh prokuraturasi Niderlandiyadagi «Rossiya Federatsiyasining Ukrainaga bo‘lgan tajovuzi natijasida yetkazilgan zararlar reyestri» (RD4U) loyihasini «nomaqbul tashkilotlar» ro‘yxatiga kiritdi.
Foto: Maksim Blinov / RIA Novosti
Rossiya Federatsiyasi Bosh prokuraturasi «Rossiya Federatsiyasining Ukrainaga qarshi tajovuzi natijasida yetkazilgan zararlar reyestri» (RD4U) loyihasiga «nomaqbul tashkilot» maqomini berdi. Bu haqda 29 yanvar, chorshanba kuni departament saytidagi xabarda aytildi. Tashkilot Rossiya Federatsiyasining tajovuzkor urushi davrida Rossiya armiyasining Ukraina tashkilotlari va shaxslariga, shuningdek, Ukrainaning madaniy merosi va tabiatiga yetkazgan zarari haqida ma’lumot to‘playdi.
Biroq, Rossiya Bosh prokuraturasiga ko‘ra, loyiha faoliyati Rossiya hududiy yaxlitligini buzish va «davlatning iqtisodiy asoslariga putur yetkazish, ijtimoiy-siyosiy vaziyatni beqarorlashtirish»ga qaratilgan. Bunday xulosalarga tashkilot saytida Qrim va Ukrainaning Rossiya qo‘shinlari tomonidan bosib olingan boshqa hududlari: Donetsk, Luhansk, Zaporijjya va Xerson oblastlarining Rossiyaga tegishliligi haqidagi bahsli materiallar sabab bo‘ldi.
Reyestr bir yildan kamroq vaqt ichida o‘z faoliyatini rivojlantirdi
Shtab-kvartirasi Haagada joylashgan RD4U reyestri Yevropa Kengashi homiyligida 2023 yil 17 mayda tashkil etilgan va o‘z ishini 2024 yil aprel oyida boshlagan. Ushbu tashabbusga 43 davlat va Yevropa Ittifoqi qo‘shildi. O‘z ishining birinchi oylarida RD4U rus o‘qlari natijasida turar joy mulkining shikastlanishi yoki vayron bo‘lgani haqida xabarlarni oldi. Moddiy zararni qoplash uchun arizalardan tashqari, 16 yanvar kuni vafot etgan ukrainaliklarning oila a’zolaridan ham arizalar qabul qilina boshladi.
RD4U 40 dan ortiq toifadagi zararni qoplash, jumladan, tan jarohati, qiynoqlar va jinsiy zo‘ravonlik, majburiy deportatsiya va mulkni yo‘qotish bo‘yicha arizalarni qabul qilishni ochishni rejalashtirmoqda. 2025 yil boshida reyestrga moddiy zararni qoplash, xususan vayron bo‘lgan uylar uchun jami 800 million yevroga yaqin miqdordagi 13 mingga yaqin ariza kelib tushgan.
"Verstka" ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya hukumati 2024 yilda rekord darajadagi veb-saytlarga kirishni cheklagan. Jami 523 mingga yaqin sayt bloklandi, ulardan 106 mingga yaqini keyinchalik blokdan chiqarildi, 417 mingdan ortiq resurslar esa shu kungacha blokda, bu 2012 yildan beri kuzatilgan butun davr uchun eng yuqori ko‘rsatkichdir, deb yozadi nashr 28 yanvar kuni "Roskomsvoboda" reyestriga tayanib.
Shunday qilib, o‘tgan yili bloklangan resurslarning atigi 20 foizga yaqini yana blokdan chiqarildi. Bloklashlarning umumiy soni 2023 yilda yanada ko‘proq bo‘lgan, o‘shanda 571 mingta saytga kirish cheklangan, 197 mingga yaqini esa bloklangan holda qolgan.