Париж саммити: 20 дан ортиқ давлат Киевни қўллаб-қувватлашда давом этади
Аксарият Европа давлатлари ва Канада АҚШ сиёсатидаги ўзгаришлар фонида Украинани қўллаб-қувватлашда давом этади, деди Франция президенти Макрон. Германия бу анжуманда қатнашмади.
Фото: Simon Dawson/Avalon/Photoshot/picture alliance
АҚШнинг Киевга нисбатан сиёсати ўзгаргани фонида Европанинг 20 та давлати ва Канада қарийб уч йилдан бери Россия ҳарбий агрессиясини қайтараётган Украинага ёрдам беришда давом этишини маълум қилди. «Биз Украинани қўллаб-қувватлаймиз ва Европада тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш бўйича барча мажбуриятларимизни бажарамиз», деди Франция президенти Эммануэл Макрон 19 феврал, чоршанба куни Парижда Литва, Финландия, Кипр, Белгия, Болгария, Канада, Хорватия, Португалия, Истония, Португалия, Эстония, Греция, Словения ва Чехия давлат ва ҳукуматлари раҳбарлари иштирок этган норасмий саммитдан сўнг. Бундан ташқари, Макрондан ташқари учрашувда шахсан Руминия президенти вазифасини бажарувчи Илиэ Боложан ва Люксембург бош вазири Люк Фриден ҳам иштирок этди.
Эммануэл Макрон Украина тинчликка эришиш йўлидаги саъй-ҳаракатларда доимо иштирок этиши ва унинг ҳуқуқлари ҳурмат қилиниши кераклигини таъкидлади. Бундан ташқари, унинг сўзларига кўра, Европа давлатларининг хавфсизлик билан боғлиқ муаммоларини ҳам ҳисобга олиш зарур. Тинчлик барқарор бўлиши ва ишончли кафолатлар билан бирга бўлиши керак, деди Франция президенти.
Бир ҳафта ичида Париждаги иккинчи саммит
Украина ва Европа хавфсизлиги бўйича биринчи фавқулодда саммит Эммануэл Макрон ташаббуси билан 17 феврал куни, Мюнхен хавфсизлик конференцияси якунланганининг эртасига бўлиб ўтди. Париждаги учрашув иштирокчилари Украина учун потенциал хавфсизлик кафолатлари, Европа мудофаа харажатлари ва АҚШнинг янги маъмуриятининг Украинадаги урушни тугатишга қаратилган саъй-ҳаракатларини муҳокама қилди.
Европа Иттифоқининг бир қанча давлатлари, жумладан, Руминия ва Чехия Макрон уларни учрашувга таклиф қилмаганидан норози бўлди. Париж 19 феврал куни кенгайтирилган таркибда янги саммит ташкил қилди. Германия канцлери Олаф Шолц биринчисидан фарқли ўлароқ, янги йиғилишда қатнашмади.