Shols - AQSh va Yevropaning mas’uliyati ajratilishiga qarshi
NATO o‘z a’zolari birgalikda harakat qilish va xavflarni bo‘lishishga asoslanadi va shu orqali xavfsizlikni ta’minlaydi, dedi Shols.
Foto: Behrouz Mehri/AFP/Getty Images
Ukrainada xavfsizlikni ta’minlash va tinchlikka erishish masalasida «Yevropa va Qo‘shma Shtatlar o‘rtasida xavfsizlik va mas’uliyat taqsimoti bo‘lmasligi kerak», dedi Germaniya kansleri Olaf Shols 17 fevral, dushanba kuni Parijda Yevropa yetakchilarining bir necha soat davom etgan sammitidan so‘ng.
AQSh prezidenti Donald Trampning NATO ittifoqchilarining mudofaaga ko‘proq sarmoya kiritish talabiga izoh berar ekan, Shols yevropaliklar va amerikaliklar jamoaviy xavfsizlik bo‘yicha hamkorlik qilishlari kerakligini yana bir bor ta’kidladi. «NATO biz doimo birga harakat qilishimiz va xavflarni baham ko‘rishimiz va shu orqali xavfsizligimizni ta’minlashimizga asoslanadi. Buni shubha ostiga qo‘ymaslik kerak», — dedi Shols.
Shols: Ukrainaga tinchlikparvar kuchlarni yuborish bo‘yicha bahslar g‘azablantiradi
Germaniya kansleri yakuniy tinchlikni ta’minlash uchun Ukrainaga nemis askarlarini yuborish bo‘yicha davom etayotgan munozaralar «o‘ta noo‘rin» va «erta» ekanligini yana bir bor ta’kidladi. Rossiya hamon Ukrainaga qarshi «shafqatsiz urush» olib bormoqda va ehtimoliy tinchlik qanday bo‘lishini hech kim bilmaydi, deya tushuntirdi u. «Bu noto‘g‘ri vaqtda va noto‘g‘ri mavzudagi noo‘rin munozara», dedi kansler.
«Hattoki, bu bahsdan biroz g‘azablandim, buni ochiq aytmoqchiman. Bu yerda ukrainaliklarni chetlab o‘tib, hali bo‘lib o‘tmagan tinchlik muzokaralarining ehtimoliy natijalari muhokama qilinmoqda. Ochig‘ini aytsam, bu o‘ta noo‘rin. Biz hali tinchlikka erishganimiz yo‘q, lekin Rossiya tomonidan hech qanday cheklovsiz urush olib borilayotgan holatda, hech qanday cheklovsiz urush o‘rtasida turibmiz».
«Yevropa uchun vaziyat og‘ir. Biz Ukrainada tinchlik bo‘yicha muhokamani olqishlaymiz. Lekin bu majburiy tinchlik va Ukraina unga taklif qilingan narsani qabul qilishi kerak degani emas. Biz buni Ukraina bilan yaqindan muvofiqlashtirdik», deb yozdi Shols sammit yakunlari bo‘yicha ijtimoiy tarmoqlarda.