Belgorod yaqinidagi poligondan harbiy xizmatga shartnoma imzolagan mahbuslar qochib ketdi
Rossiya Mudofaa vazirligi bilan avval shartnoma imzolagan 9 nafar mahbus Korochanskiy tumanidagi harbiy poligondan qochib ketdi, deb yozadi «Pepel». Bundan tashqari, qamoqxona brigadasining instruktori qochgan.
Foto: Petrov Sergey/picture alliance
Belgorod viloyatining Korochanskiy tumanidagi harbiy poligondan Ukrainaga qarshi urushda qatnashish uchun avvalroq Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolagan 9 nafar mahbus qochib ketdi. Bu haqda 28 iyul, yakshanba kuni «Pepel» nashri xabar berdi.
Ommaviy axborot vositalari mahalliy politsiya bo‘limlariga yuborilgan ma’lumotni e’lon qildi. Unga ko‘ra, qochganlarning ismlari - Eduard Arutunyan, Igor Bolonin, Pavel Migunov, Denis Mustyakov, Roman Ser, Nikolay Bagrov, Aleksey Gryazyutin, Aleksandr Ivanov va Aleksandr Kasatkin. Ulardan ikki nafari qotillik, ikkisi og‘ir tan jarohati yetkazish, yana bir mahbus odam o‘g‘irlash, qolganlari esa «yumshoqroq ayblovlar» uchun koloniyalarda jazo o‘tashayotgan edi.
«Mahbuslar 26 va 27 iyul kunlari qochib ketishgan. Ma’lumotda aytilishicha, ular Belgorod yoki Shebekino hududida bo‘lishlari mumkin», - deb yozadi «Pepel» shartnoma bo‘yicha xizmatga kirganidan keyin ular «sinov muddatidan o‘tmaganini» aniqlab. Olti nafari 26 iyul kuni poligonni ruxsatsiz tark etgan, ertasi kuni yana uch kishi ruxsatsiz chiqib ketgan. Qochganlarning o‘zlari bilan qurol bo‘lgan-bo‘lmagani ko‘rsatilmagan.
Hujum otryadi instruktori ham qochgan
Bundan tashqari, Astra Telegram-kanalining xabar berishicha, «Shtorm Z» bo‘linmasi 138-shturm brigadasi instruktori Yevgeniy Zarubin Ukraina hududida joylashgan harbiy qismlardan biridan qochib ketgan. Bu qism asosan rus mahbuslaridan iborat. Astra xabariga ko‘ra, qochoq Kursk viloyatida qidirilmoqda, uning yonida qurol yo‘q va uni federal qidiruvga berish rejalashtirilmagan.
Ta’kidlanganidek, Zarubin avvalroq Xarkiv viloyatining Volchansk shahri yaqinidagi jangda otryadning og‘ir yo‘qotishlari haqida emotsional video yozgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘zi qo‘mondonlik qilgan bo‘linmaning faqat uchdan ikki qismini olib chiqishga muvaffaq bo‘lgan. Keyinchalik Zarubin raddiya yozishga majbur bo‘ldi, deb yozadi «Pepel».
Mahbuslar «urush oxirigacha» kurashishlari kerak
Ukrainaga keng miqyosli hujum boshlanganidan va rus armiyasining bir nechta mag‘lubiyatlaridan so‘ng, Rossiya koloniyalardan mahkumlarni ommaviy ravishda yollash va ularni urushga yuborishni boshladi. 2023 yil bahorigacha bu Yevgeniy Prigojinning «Vagner» xususiy harbiy kompaniyasi tomonidan amalga oshirildi. Keyin mahbuslar to‘g‘ridan to‘g‘ri Rossiya Mudofaa vazirligiga bo‘ysunadigan «Shtorm Z» bo‘limiga jalb etila boshlandi.
2022 yildan beri Belgorod viloyatidan kelgan yollanma askarlar afv etilgan va olti oylik jangovar harakatlarda qatnashganliklari evaziga ozod qilingan. Afv etish haqidagi farmonlarni Rossiya prezidenti Vladimir Putin imzolagan. Keyinroq Britaniyaning VVS media-kompaniyasi rus xizmati Ukrainaga qarshi jang qilish uchun ketgan mahbuslar shartli ravishda ozod qilinayotgani va ular «urush oxirigacha» shartnoma asosida xizmat qilishlari haqida xabar berdi.