«Hazorasp» erkin iqtisodiy zonasining «Urganch hududi» tashkil etiladi
Vazirlar Mahkamasining «Hazorasp» erkin iqtisodiy zonasining «Urganch hududi»ni tashkil etish to‘g‘risida»gi qarori loyihasi e'lon qilindi.
Xorazm viloyati hokimligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Kadastr agentligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Qurilish vazirligining Urganch tumani Bekobod va G‘oybu qishloqlarida «Hazorasp» erkin iqtisodiy zonasining «Urganch hududi»ni tashkil etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilishi mumkin.
«Hazorasp» EIZning «Urganch hududi»ning transport, ishlab chiqarish va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish dasturi tasdiqlanadi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Moliya vazirligi ushbu dastur prezidentning 2020 yil 18 dekabrdagi «Hududlarda muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-4929-sonli qaroriga muvofiq, O‘zbekistonning ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida amalga oshirilishini;
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Transport vazirligi huzuridagi Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi, «Hududiy elektr tarmoqlari» AJ va «Hududgazta'minot» AJ dastur doirasida amalga oshirilishi belgilangan ishlarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish hamda «Hazorasp» EIZning «Urganch hududi»da joylashtiriladigan loyihalarni tashqi yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan kafolatli ta'minlash choralarini ko‘radi.
Xorazm viloyati hokimligining «Yagona buyurtmachi xizmati» injiniring kompaniyasi «Hazorasp» EIZning «Urganch hududi» bosh rejasini ishlab chiqish, shuningdek, yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini qurish hamda rekonstruksiya qilish bo‘yicha buyurtmachi etib;
«O‘zshaharsozlikLITI» davlat unitar korxonasi «Hazorasp» EIZning «Urganch hududi» bosh rejasini ishlab chiqish bo‘yicha bosh loyihalash tashkiloti etib belgilanadi.