Profee orqali Yevropadan O‘zbekistonga pul jo‘natishning 5 sababi
O‘zbekistonda Profee.com yangi pul o‘tkazmalari xizmati paydo bo‘ldi. Kompaniya Yevropadan mamlakatga xususiy pul o‘tkazmalarini amalga oshirishga ixtisoslashgan. Yevropa Ittifoqida respublikadan mehnat muhojirlarining ko‘pligiga qaramay, YeIdan O‘zbekistonga tranzaksiyalar hali ham pul jo‘natuvchilar uchun katta muammo bo‘lib qolmoqda.
Banklar SWIFT-o‘tkazmasi yordamida pul o‘tkazishni taklif qiladi. Ammo bu holda, jo‘natuvchi bankka juda ko‘p hujjatlarni taqdim etishi kerak va bank pul o‘tkazmasi yetti ish kuni ichida yetkaziladi. Bundan tashqari, yuqori komissiyalar tufayli SWIFT-o‘tkazmasi arzon usullardan emas.
Ixtisoslashgan xizmatlar orqali ham Yevropadan mamlakatga pul jo‘natish mumkin, lekin bu xizmatlar ushbu yo‘nalishni aniq bir ustuvor sifatida qo‘ymaydi, shuning uchun ham ularda yuqori komissiyalar, noqulay tranzaksiya usullari, baland kurs va o‘zbek tilida mijozlar qo‘llab-quvvatlash yo‘qligi mavjud.
Profee yangi texnologiyalar va Yevropada ishlayotgan O‘zbekiston fuqarolari ehtiyojlariga moslashtirilgan taklif orqali vaziyatni o‘zgartirishni rejalashtirmoqda.
Profee bu – onlayn pul o‘tkazmalari. Ya’ni O‘zbekistonda Yevropadan bank kartasiga pul o‘tkazish uchun smartfon, Yevropa bank hisobi yoki kartasi, shuningdek, internet tarmog‘iga ulanish kifoya.
Profee bilan O‘zbekistonga komissiyasiz onlayn pul jo‘natish mumkin. O‘zining kurs monitoringi texnologiyasi tufayli esa, xizmat yevroni so‘mga ayirboshlash bo‘yicha eng foydali kursni taklif qiladi. Bundan tashqari, O‘zbekistonga birinchi onlayn pul o‘tkazmasi uchun kompaniya mijoz foydasiga oshirilgan promo stavkani taqdim etadi.
Qulay, intuitiv interfeys tufayli Profee.com sayti orqali ham, iOS va Android uchun ilovalar orqali ham 5-7 daqiqada pul o‘tkazmalarini yuborish mumkin.
Ushbu maqolada haqiqiy Profee foydalanuvchilarining beshta hikoyasini to‘pladik. Ularning har biri yangi xizmatning xorijdagi vatandoshlar orasida ommalashishi sabablarini ifodalab beradi.
Sardor, 27 yosh.
Men Varshavada taksi haydovchisi bo‘lib ishlayman, ayolim va ikki nafar farzandim Toshkentda yashaydi. Ularni to‘liq ta’minlashim kerak. Bu yerda men hamma narsada tejayman; to‘rt kishi ikki xonali kvartirani ijaraga olganmiz. Xarajatlar katta, har bir zlotiy men va mening sheriklarim uchun muhim ahamiyatga ega. Ijara shartnomasi mening nomimda, shuning uchun har oyda kartaga pul o‘tkazib turishim kerak, faqat menga emas, to‘rt kishiga ham. Keyin esa turmush o‘rtog‘im sheriklarimning ayollariga pulni jo‘natadi. Profee bilan bu juda hamyonbop. Ayirboshlash kursi zo‘r, raqobatchilardan yaxshiroq, komissiya yo‘q. Kartadan kartaga o‘tkazish bepul.
Soliha, 32 yosh.
Men Berlindagi oilada ishlayman. Uy yumushlariga, bolalarni maktabga olib borishga, tozalashga, ovqat pishirishga yordam beraman. Namangandanman, u yerda farzandlarim bor. Ular to‘rt yildan beri buvi va bobo qo‘lida tarbiyalanib kelmoqda. Agar mening yordamim bo‘lmaganida, ular, albatta, moliyaviy jihatdan qiyin ahvolga tushib qolgan bo‘lardi. Ko‘pincha ularga zudlik bilan pul kerak bo‘lib qoladi. Masalan, bobomizni kasalxonaga yotqizishibdi va shoshilinch jarrohlik amaliyoti kerak bo‘lib qolibdi. Yoki katta o‘g‘limning velosipedini o‘g‘irlab ketishibdi, yangisini sotib olishga majbur bo‘ldik. Buning uchun Germaniyaning Kommersbank kartasidan onamning HUMO kartasiga pul yubordim. Profee orqali pul ikki daqiqada yetib bordi. Juda tez. Bu ham hamyonbop: komissiyasiz va eng qulay kursda. Endi men faqat Profee orqali yuboraman, lekin yuborishdan oldin har safar boshqa xizmatlarning ayirboshlash kursini tekshirib ko‘raman. Hali hech birining kursi arzonroq bo‘lmagan.
Bekzod, 40 yosh.
Men Shvetsiyada yetti yildan beri yashayman, turmush o‘rtog‘im va farzandlarimni uch yil avval shu yerga ko‘chirib kelganman, biroq uch opa-singil va bir ukam oilalari bilan, ota-onamiz Samarqandda qolgan. Men ularga yordam beraman, har oy bir yoki ikki yuz yevro va bayramlar uchun jiyanlarimga sovg‘alar yuboraman. Naqd pul o‘tkazardim, lekin bu qimmat va uzoq vaqtni talab qilardi. Profee xizmatini tavsiya qilishdi, endi u orqali jo‘natyapman. Qanday bo‘lishini ko‘ramiz. Kompaniya pulni kartadan kartaga foizsiz o‘tkazishidan tashqari, xizmatning ishonchliligi muhim. Men ular haqida hamma narsani diqqat bilan o‘rganib chiqdim. Profee Yevropa Ittifoqi organlaridan EMI litsenziyasiga ega va vaqti-vaqti bilan tekshiriladi. Trustpilot’da reyting 5 balldan 4,6 ballni tashkil etadi, 2200 kishi xizmatni baholagan. Bundan tashqari, bu yerdagi do‘stlarim butunlay Profee’ga o‘tdi, men ulardan birining referal havolasidan foydalandim va dekabr oyining boshida ro‘yxatdan o‘tdim.
Zuhra, 29 yosh.
Profee Humo va UzCard kartalariga pul o‘tkazish uchun juda qulay. Men ilova orqali foydalanaman, lekin sayt orqali ham pul o‘tkazish mumkin. Ilgari bank o‘tkazmalarini eslaganimda, qancha hujjatlarni taqdim etish kerakligini eslasam titroq bosadi, shuncha vaqt behuda sarflanardi. Profee esa umuman qiyin narsa emas. Xorvatiya raqamimdan foydalanib osongina ro‘yxatdan o‘tdim. Apple Pay’ni Profee ilovasiga bog‘ladim, ota-onamning karta ma’lumotlarini saqlab qo‘ydim va bir necha tugmani bosish orqali bolalarimga pul yubordim. Ota-onam Profee’da ro‘yxatdan o‘tishi shart emas. Ilgari ular naqd pul olish uchun bankka borishi kerak bo‘lgan bo‘lsa, endi ularning kartasiga pul bir daqiqada so‘mda kelib tushadi.
Doston, 34 yosh.
Buxoroda shifokor bo‘lib ishlaganman, lekin pul yetmasdi. Akam Rotterdamdagi klinikaga chaqirdi. Ko‘chib o‘tdim va malakamni tasdiqlash uchun bir yarim yil o‘qigan vaqtimda haydovchi bo‘lib ishladim. Hamma xarajatlarga qaramay, Buxorodagidan bir necha barobar ko‘p pul topdim. O‘zbekistonda turmush o‘rtog‘im va farzandlarim, ota-onamni ta’minlardim va hozirda terapevt bo‘lib ishlab ham ularga yordam yuboraman. Profee orqali pul jo‘natish boshqa usuldan ko‘ra foydaliroq. Komissiya yo‘q, yevro-so‘m ayirboshlash kursi zo‘r. Ilovada va saytda o‘zbek tili mavjud, qo‘llab-quvvatlash xizmati ham o‘zbek tilida. Rotterdam hamjamiyatimiz orasida Profee yaxshi ma’nodagi virus kabi tarqala boshladi. Men Profee’dan bor-yo‘g‘i bir oy foydalanayotgan va bir nechta o‘tkazma yuborgan bo‘lsam-da, xizmatning ishonchliligiga amin bo‘ldim. Profee’ni akamga va boshqa bir nechta odamlarga ilova orqali to‘g‘ridan to‘g‘ri havolani yuborish orqali tavsiya qildim. Menga shu tarzda har bir mijoz uchun Profee 10 yevro to‘laydi. Shaxsiy akkauntimda havolamdan foydalanib Profee’da qancha odam ro‘yxatdan o‘tganini ko‘raman. Hisobim bo‘yicha, bir oydan keyin men kompaniyadan 40 yevro olaman.
Foydalanuvchilarga Profee yoqayotgani aniq. Lekin u orqali Yevropadan O‘zbekistonga qanday qilib pul jo‘natish mumkin? Quyida kichik ko‘rsatma keltiramiz:
1. Profee ilovasini App Store yoki Google Play’dan yuklab oling yoki Profee.com saytiga kiring. Ismingiz, telefon raqamingiz, elektron pochta manzilingiz, fuqaroligingiz va Yevropada yashash manzilingizni kiritib, telefon raqami bo‘yicha ro‘yxatdan o‘ting.
2. O‘tkazma kalkulyatorida pul jo‘natish va yetkazib berish mamlakatlarini tanlang, o‘tkazma summasini ko‘rsating. Tizim eng qulay ayirboshlash kursi bo‘yicha yetkazib berish summasini so‘mda avtomatik ravishda qayta hisoblab chiqadi.
3. Keyin O‘zbekistondagi pul o‘tkazmasini oluvchining ma’lumotlarini kiriting: uning Humo yoki UzCard karta raqami, kartadagi kabi ismi. Keyin - pul yechib olinadigan kartangiz yoki Yevropa bank hisobvarag‘ingiz ma’lumoti. Shuningdek, pulni Apple Pay yoki Google Pay orqali yuborishingiz ham mumkin.
4. Barcha o‘tkazma ma’lumotlarini tekshiring, «yuborilsin» tugmasini bosing va bankdan SMS-xabardagi kod yordamida to‘lovni tasdiqlang.
Bo‘ldi, pul bir necha daqiqada oluvchiga yetib boradi. Ilovada o‘tkazmalarni qabul qiluvchilarning ma’lumotlarini saqlab qoling. Buning uchun maxsus chekboks mavjud. Kelgusi o‘tkazmalarni bir necha marta bosish orqali yaqinlaringizga yuborishingiz mumkin.