Ўзбекистонда стратегик тадқиқотларни мувофиқлаштирувчи орган ташкил этилди
Президент қарори билан, Таҳлилий ва тадқиқот тузилмалар фаолиятини ташкил қилиш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш ташкил этилди. Кенгаш ички ва ташқи сиёсатга оид таклифларни президентга киритиб боради. Мувофиқлаштирувчи органга Сардор Умрзоқов раҳбарлик қилади.
Архив фото: Президент матбуот хизмати
“Мамлакатнинг ижтимоий, сиёсий ва иқтисодий ривожланиш соҳаларидаги стратегик таҳлил ва тадқиқот қилиш фаолиятини самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент қарори қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Қарор билан, Таҳлилий ва тадқиқот тузилмалар фаолиятини ташкил қилиш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш ташкил этилди.
Ижтимоий, сиёсий ва иқтисодий ривожланиш бўйича узоқ муддатли стратегик таҳлилий ҳужжатларни ҳамда мамлакатнинг ички ва ташқи сиёсатига оид таклифларни мунтазам равишда Президентга киритиб бориш Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланди.
Мувофиқлаштирувчи кенгаш ички ва ташқи сиёсат жараёнлари бўйича стратегик тадқиқотларни ташкил қилиш ҳамда уларни ўтказишнинг барча жараёнларини мувофиқлаштириш масалаларига масъул бўлган маслаҳат органи ҳисобланади.
Мувофиқлаштирувчи кенгаш фаолиятини тўғри йўлга қўйиш, умумий мувофиқлаштириш ҳамда идоралараро ҳамкорликни таъминлаш Президентнинг Махсус топшириқлар бўйича маслаҳатчиси томонидан амалга оширилади. Эслатиб ўтамиз, ушбу лавозимда Сардор Умрзоқов фаолият олиб бормоқда.
Мувофиқлаштирувчи кенгаш тузилмасида қуйидаги йўналишларга масъул бўлган ишчи гуруҳлар ташкил қилинади:
• хавфсизлик ва ижтимоий барқарорлик;
• давлат ва жамият қурилиши;
• ижтимоий-иқтисодий ривожланиш;
• ташқи сиёсат ва халқаро ҳамкорлик;
• ҳудудларни стратегик режалаштириш ва ривожлантириш;
• экологик кун тартиби, шу жумладан иқлим ўзгариши, сув тақчиллиги масалалари.