Jazoni ijro etish muassasalarida maxsus o‘quv guruhlari tashkil etiladi
Jinoiy jazoni ijro etish tizimida ta'limni tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar qabul qilinadi.
Prezidentning “Jinoiy jazoni ijro etish tizimida ta'limni tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori loyihasi muhokama uchun joylashtirildi.
Hujjatda qayd etilishicha, umumta'lim muassasalari va kasb-hunarga o‘qitish markazlari faoliyat ko‘rsatmayotgan jazoni ijro etish muassasalarida mahkumlarning umumiy o‘rta va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta'limi olishi uchun, shuningdek barcha jazoni ijro etish muassasalarida mahkumlarning oliy ta'lim olishi uchun imkoniyat va sharoitlarni yaratish, shuningdek probatsiya xizmati uchun kadrlar tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yish zarurati yuzaga kelgan.
2021/2022 o‘quv yilidan boshlab ozodlikdan mahrum qilish jazosiga hukm qilingan shaxslarning masofaviy ta'lim shakli orqali:
umumiy o‘rta ta'lim olishi uchun jazoni ijro etish muassasalarida faoliyat ko‘rsatayotgan umumta'lim muassasalarida;
o‘rta maxsus, kasb-hunar ta'limi olishi uchun jazoni ijro etish muassasalarida faoliyat ko‘rsatayotgan kasb-hunarga o‘qitish markazlarida;
oliy ta'lim olishi uchun tegishli oliy ta'lim muassasalarida maxsus o‘quv guruhlari tashkil etiladi.
maxsus o‘quv guruhida ta'lim oluvchilar soni 30 kishidan ortiq bo‘lmaydi;
maxsus o‘quv guruhlarida ta'lim oluvchilarning soni oliy ta'lim muassasalarining belgilangan umumiy qabul kvotalari soniga kirmaydi va O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjetidan moliyalashtiriladi.