Zangiotada 13 yoshli o‘gay qiziga zo‘ravonlik qilib kelgan ayolga jazo tayinlandi
Toshkent viloyati Zangiota tumanida 2023 yilning dekabr oyida 13 yoshli qiz o‘gay onasi tomonidan muntazam zo‘ravonlikka uchrab kelayotgani aniqlangandi. Bolalar ombudsmani holat bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumot berdi.
Holat yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha olib borilgan dastlabki tergovda aniqlanishicha, Sh.S. 2010 yilda tug‘ilgan qiz S.R.ni 2023 yil davomida muttasil ravishda do‘pposlab, unga nisbatan jismoniy hamda ruhiy jihatdan azob berib, unda kuchli qo‘rquv hosil qilish yo‘li orqali o‘ldirish yoki zo‘rlik ishlatish bilan qo‘rqitib, tanasining turli qismlariga tan jarohatlari yetkazib kelgan.
Bolalar ombudsmani vakili bola manfaatlari nuqtayi nazaridan mazkur ishning sud protsessida ko‘rilishida ishtirok etdi.
5 iyun kuni Toshkent viloyati jinoyat ishlari bo‘yicha Zangiota tuman sudida mazkur jinoyat ishi yuzasidan chiqarilgan hukmga binoan, Sh.S. Jinoyat kodeksining 110-moddasi 2-qismi “a, v” bandlari (qiynash) va 112-moddasi 3-qismi (o‘ldirish yoki zo‘rlik ishlatish bilan qo‘rqitish) bilan aybdor deb topilib, unga 3 yil 6 oy muddatga ozodlikdan cheklash jazosi tayinlandi va mazkur jazo bilan bog‘liq tegishli cheklovlar o‘rnatildi.