2028 yilga borib Markaziy Osiyo suv tanqisligining surunkali bosqichiga o‘tadi
Uzoq muddatda muzliklar hajmining qisqarishi, shuningdek, aholi sonining oshishi vaziyatga ta’sir qiladi.
Foto: Akylbek Batyrbekov
Turli hisob-kitoblarga ko‘ra, 2028 yilga borib Markaziy Osiyo suv tanqisligining surunkali bosqichiga o‘tadi. Bu haqda Rossiya Fanlar akademiyasining IMEMO Markaziy Osiyo bo‘limi boshlig‘i Stanislav Pritchin «Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi va suvdan foydalanish muammolari» mavzusidagi davra suhbatida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu kun tartibidagi eng o‘tkir va dolzarb mavzulardan biridir.
«Soha ancha og‘ir ahvolda. Bu, birinchi navbatda, iqlim o‘zgarishi. Global isish Markaziy Osiyoda chuchuk toza suvning asosiy manbai bo‘lgan muzliklar zaxiralariga ham ta’sir qiladi. Shunga ko‘ra, uzoq muddatda zaxiralar hajmining qisqarishi daryolar oqimiga ta’sir qiladi», dedi Pritchin.
Uning ta’kidlashicha, aholi sonining o‘sishi ham vaziyatga ta’sir qilmoqda. Hudud jadal rivojlanmoqda, demografik vaziyat dinamik.
«Umuman olganda, mintaqa aholisi 80 millionga yaqinlashmoqda. Shu bois, birgina aholi tomonidan toza suv iste’moli allaqachon qisqarib borayotgan suv xo‘jaligiga qo‘shimcha bosim omili hisoblanadi. Shu bilan birga, biz eskirgan infratuzilmani ko‘rmoqdamiz. Turli hisob-kitoblarga ko‘ra, unumsiz foydalanilgani sababli dalalarga yetkazib berishda sug‘orish suvining 50 foizigacha nobud bo‘lmoqda», deb qo‘shimcha qildi Pritchin.
Yana bir omil, mintaqaviy boshqaruv amaliyotining moslashtirilmagani.
«Jiddiy vosita, yetarli vakolatlarga ega bo‘lgan davlatlararo institut yo‘q. Ha, suv taqsimoti bo‘yicha mintaqaviy, ikki va uch tomonlama muzokaralar olib borilmoqda, lekin umuman olganda, suv muammolarini hal qilish siyosati bilan bog‘liq vaziyat murakkab. Faqat taqsimlash bilan emas, balki umumiy strategiyani ishlab chiqish bilan ham shug‘ullanadigan institutlar yo‘q. Biz birinchi urinishlarni ko‘rmoqdamiz - Qambar-Ota GES bo‘yicha loyihani uchta davlat birgalikda amalga oshirmoqchi. Bu ijobiy qadam, ammo yetarli emas», dedi Pritchin.