Parij sammiti: 20 dan ortiq davlat Kiyevni qo‘llab-quvvatlashda davom etadi
Aksariyat Yevropa davlatlari va Kanada AQSh siyosatidagi o‘zgarishlar fonida Ukrainani qo‘llab-quvvatlashda davom etadi, dedi Fransiya prezidenti Makron. Germaniya bu anjumanda qatnashmadi.
Foto: Simon Dawson/Avalon/Photoshot/picture alliance
AQShning Kiyevga nisbatan siyosati o‘zgargani fonida Yevropaning 20 ta davlati va Kanada qariyb uch yildan beri Rossiya harbiy agressiyasini qaytarayotgan Ukrainaga yordam berishda davom etishini ma’lum qildi. «Biz Ukrainani qo‘llab-quvvatlaymiz va Yevropada tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha barcha majburiyatlarimizni bajaramiz», dedi Fransiya prezidenti Emmanuel Makron 19 fevral, chorshanba kuni Parijda Litva, Finlandiya, Kipr, Belgiya, Bolgariya, Kanada, Xorvatiya, Portugaliya, Istoniya, Portugaliya, Estoniya, Gretsiya, Sloveniya va Chexiya davlat va hukumatlari rahbarlari ishtirok etgan norasmiy sammitdan so‘ng. Bundan tashqari, Makrondan tashqari uchrashuvda shaxsan Ruminiya prezidenti vazifasini bajaruvchi Ilie Bolojan va Lyuksemburg bosh vaziri Lyuk Friden ham ishtirok etdi.
Emmanuel Makron Ukraina tinchlikka erishish yo‘lidagi sa’y-harakatlarda doimo ishtirok etishi va uning huquqlari hurmat qilinishi kerakligini ta’kidladi. Bundan tashqari, uning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa davlatlarining xavfsizlik bilan bog‘liq muammolarini ham hisobga olish zarur. Tinchlik barqaror bo‘lishi va ishonchli kafolatlar bilan birga bo‘lishi kerak, dedi Fransiya prezidenti.
Bir hafta ichida Parijdagi ikkinchi sammit
Ukraina va Yevropa xavfsizligi bo‘yicha birinchi favqulodda sammit Emmanuel Makron tashabbusi bilan 17 fevral kuni, Myunxen xavfsizlik konferensiyasi yakunlanganining ertasiga bo‘lib o‘tdi. Parijdagi uchrashuv ishtirokchilari Ukraina uchun potensial xavfsizlik kafolatlari, Yevropa mudofaa xarajatlari va AQShning yangi ma’muriyatining Ukrainadagi urushni tugatishga qaratilgan sa’y-harakatlarini muhokama qildi.
Yevropa Ittifoqining bir qancha davlatlari, jumladan, Ruminiya va Chexiya Makron ularni uchrashuvga taklif qilmaganidan norozi bo‘ldi. Parij 19 fevral kuni kengaytirilgan tarkibda yangi sammit tashkil qildi. Germaniya kansleri Olaf Shols birinchisidan farqli o‘laroq, yangi yig‘ilishda qatnashmadi.