Pandemiya tufayli O‘zbekistonga qaytmoqchi bo‘lgan AQSh va Kanadadagi barcha fuqarolar vatanga olib kelindi - elchixona
So‘nggi uch oy ichida koronavirus pandemiyasi tufayli qiyin ahvolda qolgan barcha o‘zbekistonliklar AQSh va Kanadadan evakuatsiya qilindi.
O‘zbekistonning Vashingtondagi elchixonasi va mamlakatning Nyu-Yorkdagi bosh konsulligi ma'lumotlariga ko‘ra, kecha Toshkent vaqti bilan soat 22:00 (mahalliy vaqt bilan 13:00)da bortida O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan Uzbekistan Airways’ning charter reysi Nyu-Yorkdan parvoz qildi.
Fuqarolarni O‘zbekistonga charter reyslarida bosqichma-bosqich olib borish bo‘yicha ko‘rilgan choralar natijasida, so‘nggi uch oy ichida koronavirus pandemiyasi tufayli qiyin ahvolda qolgan barcha o‘zbekistonliklar AQSh va Kanadadan evakuatsiya qilindi. Navbatdagi maxsus reysda 3 nafar yangi tug‘ilgan chaqaloq bilan 174 nafar fuqaro jo‘nab ketdi. Shu bilan birga, 778 nafar o‘zbekistonlik parvozdan bosh tortdi va uni dunyodagi epidemiologik vaziyat yaxshilangunga qadar kechiktirdi.
Iyun-avgust oylarida Amerika qit'asidan jami 1200 kishi evakuatsiya qilingan, ularning 26 nafari chet el fuqarolari.
O‘zbekiston fuqarolari Kanadadan evakuatsiya qilishda yordam so‘rab, AQShdagi diplomatik vakolatxonalarga murojaat qilishmoqda. AQSh-Kanada chegarasi vaqtincha yopilishi munosabati bilan konsullik xodimlari ularni Ottava va Torontodan reyslar bilan bog‘lanadigan Toshkent-Istanbul-Toshkent yo‘nalishidagi charter parvozlari ro‘yxatiga kiritishda yordam bermoqda.
AQShdagi diplomatik missiyalar xabariga ko‘ra, 6 avgust holatiga yo‘lovchilarning kutish ro‘yxatida 803 nafar fuqaro bor. Mamlakatning Vashingtondagi elchixonasi va Nyu-Yorkdagi bosh konsulligi fuqarolar bilan doimiy aloqada. Charter reyslarda uyga qaytishni istagan yo‘lovchilar ro‘yxati har kuni yangilanadi. Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha maxsus respublika komissiyasining jadvaliga binoan navbatdagi maxsus parvoz 13 avgustga rejalashtirilgan.
Shu munosabat bilan, Vashington va Nyu-York shaharlaridagi konsullik idoralari yaqin oylarda O‘zbekistonga borishni rejalashtirgan fuqarolarga elchixona yoki bosh konsullikka AQShdan O‘zbekistonga keyingi charter reyslarda parvoz qiluvchi yo‘lovchilar ro‘yxatiga kiritishni so‘rab murojaat etishni tavsiya qilgan.