Italiya Toshkentdagi IESni modernizatsiya qilish va yangilarini qurish loyihalarida ishtirok etadi
Davlat rahbarining Italiyaga tashrifi doirasida o‘tkazilgan biznes forum davomida «Issiqlik elektr stansiyalari» va Italiyaning SACE kredit agentligi o‘rtasida uchta yirik shartnoma va bitta memorandum imzolandi.
Energetika vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, ular jami 2263,3 million yevroga teng 4 ta yirik loyiha, shu jumladan, Toshkent IESni modernizatsiya qilish, poytaxtning 6 ta tumanida gaz porshenli qurilma va suv isitish qozonlarini qurish loyihasi, Yunusobod tumanidagi 4-Issiqlik markazi hududida har birining quvvati 4,3 MVtga teng 24 ta gaz-porshenli qurilma va har birining quvvati 130 MVtga teng bo‘lgan 4 ta suv isitish qozonlarini bunyod etish ishlari amalga oshiriladi.
Toshkent IESni modernizatsiya qilishga oid kelishuvga ko‘ra, stansiyaning mavjud quvvatini qo‘shimcha 990 MVtga oshirish kutilyapti.
Bunda tabiiy gazni zamonaviy bug‘-gaz qurilmalari hisobiga kombinatsiyalashgan siklda samarali yoqishni tashkil etish, elektr va issiqlik energiyasini ishlab chiqarish jarayoniga bosqichma-bosqich zamonaviy va yuqori samarador texnologiyalarni joriy etish orqali ko‘rsatkichlarni oshirish, Toshkent viloyati sanoat korxonalari va uy-joy kommunal xo‘jaliklarini ishonchli elektr energiyasi bilan ta’minlash belgilangan. Umumiy qiymati 544,5 million yevroni tashkil etadigan loyiha asosida hududning ijtimoiy sohalarini yanada rivojlantirish va yangi ish o‘rinlarini yaratish rejalashtirilgan.
4 ta loyiha Vazirlar Mahkamasining «Toshkent shahri markazlashgan issiqlik ta’minoti korxonalarini faoliyatini takomillashtirish to‘g‘risida»gi qarori ijrosi doirasida amalga oshirilmoqda.