Foto: Gretsiyada jazirama va o‘rmon yong‘inlari. Sayyohlar mehmonxonalardan evakuatsiya qilinmoqda
Gretsiyada mamlakat meteokuzatuvlari tarixidagi eng uzoq vaqt davom etuvchi issiqlik to‘lqini ro‘y berishi prognoz qilinmoqda.
Rodos orolida o‘rmon yong‘ini. Foto: EUROKINISSI
Gretsiyaning Rodos orolida minglab mahalliy aholi vakillari va sayyohlar o‘z uylari hamda mehmonxonalardan evakuatsiya qilingan. Bu haqda mamlakat yong‘in xavfsizligi xizmati xabar berdi.
Orol sharqida vaziyat ayniqsa og‘ir, bu yerda odamlar plyajlardan sohil qo‘riqlash kemalari va xususiy qayiqlarda evakuatsiya qilinmoqda.
Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, sayyohlar orasida mashhur bo‘lgan mazkur hududga Gretsiya floti kemalari ham yuborilgan.
Gretsiya o‘t o‘chirish xizmati boshlig‘i o‘rinbosari uning qo‘li ostidagilar hozirda mamlakatning turli hududlarida yong‘inga qarshi kurashayotgani, ammo Rodosda eng murakkab vaziyat kuzatilayotganini bildirgan.
Kiotari rayonida uch mehmonxonani allaqachon olov qamrab olgan, bu joyda besh vertolyot va 173 nafar o‘t o‘chiruvchi yong‘inni o‘chirish bilan shug‘ullanmoqda.
Britaniyalik sayyoh Bekki Malliganning so‘zlariga ko‘ra, uni singlisi va qizi bilan birgalikda mehmonxonadan plyajga olib chiqishgan, bu yerda ular boshqa dam oluvchilar bilan birgalikda qattiq jazirama ostida turib qolishgan.
«Plyajda faqat bitta kichik shiypon bor, biz esa juda ko‘pchilikmiz, — degan u BBC muxbiriga, — Bolalar juda ko‘p, kunning o‘rtasi, biz esa hech qayerga keta olmaymiz va hech qanday yordamsiz o‘tirishga majburmiz. Bu shunchaki juda yoqimsiz».
Boshqa bir dam oluvchi Saymon Uitli u tushlik qilayotganida qo‘lidagi pitssa ustiga kul tusha boshlaganini aytib bergan.
«Mehmonxonada bu normal holat ekani va xavotirga hojat yo‘qligi, ular vaziyat bo‘yicha hukumat bilan bog‘lanishganini aytishdi», — degan u.
Ko‘p o‘tmay uning mehmonxonasidagilar evakuatsiya qilingan. «Biz bir kun oldin vaqtimizni o‘tkazgan plyajdagi bar yonib ketganiga guvoh bo‘ldik. Hammayoqni quyuq tutun qopladi. Biz buyumlarimiz solingan ikki sumkani mehmonxonada qoldirishimizga to‘g‘ri keldi», — degan Uitli.
TUI turistik kompaniyasi yong‘in tufayli bir necha mehmonxonalari zarar ko‘rgan bo‘lsa-da, xavfsizlik nuqtayi nazaridan barcha sayyohlarini boshqa yashash joylariga ko‘chirishga qaror qilgan.
22 iyul kuni Rodosga mahalliy jamoalarga yordam ko‘rsatish uchun Slovakiyadan ham o‘t o‘chiruvchilar yetib kelgan.
«Rodosdagi vaziyat jiddiy va juda murakkab. Kuchli shamol va olov yo‘nalishi tez o‘zgarishi tufayli o‘t o‘chiruvchilar ortga chekinib, boshqa joyga o‘tishiga to‘g‘ri kelmoqda», — deyilgan slovaklarning o‘t o‘chirish-qutqaruv xizmatining feysbukdagi sahifasida.
Ularning so‘zlariga ko‘ra, slovakiyalik qutqaruvchilarning bir qismi odamlarni evakuatsiya qilishda yordam ko‘rsatish uchun sohildagi kurortlarga olib kelingan.
Dam olish kunlarida Gretsiyada kunlar yanada isishi prognoz qilingan, meteorologlar havo harorati 45°C darajagacha ko‘tarilishidan ogohlantirgan. Gretsiya milliy meteorologiya xizmati (EMY) ma’lumotiga ko‘ra, anomal issiqlik yakshanba kuni pikka chiqishi kutilmoqda. Dushanba kuni harorat biroz pasayishi ortidan, prognozlarga ko‘ra, mamlakatga yana bir anomal yuqori harorat to‘lqini yopirilishi va bu keyingi dam olish kunlariga qadar saqlanib qolishi mumkin.
Mamlakatdagi yetakchi meteorologlardan birining so‘zlariga ko‘ra, ularni so‘nggi 50 yillikdagi eng dahshatli iyul jaziramasi kutayotgan bo‘lishi mumkinligi istisno etilmaydi.
O‘t o‘chiruvchilari butun mamlakat bo‘ylab o‘nlab o‘rmon yong‘inlariga qarshi kurash olib bormoqda. Ayniqsa Afinadan g‘arbdagi hududlar, Peloponnes janubidagi Lakoniya va Rodos oroli jiddiy jabr ko‘rmoqda.
Hukumat jazirama pasaymayotgani tufayli yangi o‘rmon yong‘inlari boshlanishi xavfi juda yuqori ekani haqida ogohlantirgan.
Mamlakat aholisiga kunning issiq vaqtida uylaridan chiqmaslik tavsiya etilgan, Gretsiya poytaxtida sayyohlar eng ko‘p tashrif buyuruvchi Akropol esa kunning shu soatlarida yopiq bo‘ladi.
Yevropa janubidagi boshqa mamlakatlar qatori, Gretsiyada ham iyul oyi boshida uzoq vaqt davomida haddan tashqari issiq harorat kuzatilgandi.
Bu esa mamlakat turizm sanoati uchun eng qizg‘in pallalardan biriga to‘g‘ri keldi.