Rusiyzabon olimlar Navalniyning o‘limi haqida ochiq xat e’lon qildi
Murojaat mualliflari Aleksey Navalniyning o‘limini «qasddan siyosiy qotillik» deb atadi. Xatni 330 dan ortiq olimlar va universitetlar xodimlari imzolagan.
Foto: Vuk Valcic/ZUMAPRESS/picture alliance
19 fevral kuni Muvofiqlashtiruvchi kengash va xorijdagi rusiyzabon ilmiy hamjamiyat uchun T-invariant platformasi tahririyati Aleksey Navalniyning o‘limi haqida ochiq xat e’lon qildi. Unda siyosatchi bilan sodir bo‘lgan voqea «muxolifat yetakchisining ochiq qotilligi» deb ataladi.
Bundan tashqari, murojaat mualliflari Navalniyning 2020 yil avgustida kimyoviy qurol yordamida zaharlanganini esga olgan. «Ushbu fosfororganik zahar bilan uzoq muddatli ta’sir qilishning oqibatlari yaxshi tushunilmagan, ammo ular, shubhasiz, o‘ta og‘ir - ayniqsa, «1-sonli mahkum» Rossiyaga qaytib kelganidan keyin so‘nggi uch yilni o‘tkazgan o‘ta shafqatsiz sharoitlarda», deya yozadi ular.
T-invariant xalqaro hamjamiyatni Aleksey Navalniyning o‘limini «uzoq davom etgan qiynoqlardan keyin qasddan qilingan siyosiy qotillik» deb hisoblashga, shuningdek, Rossiyadagi boshqa siyosiy mahbuslarni himoya qilishga va muxolifatchi ruslarni qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
Xat oxirida uning mualliflari Navalniyning oila a’zolari, yaqin do‘stlari va hamkorlariga hamdardlik bildirgan. «Biz, shuningdek, har bir yangi kun o‘z qiynoqlari uchun qasos olish va Rossiyaning ozod bo‘lishini yaqinlashtirishiga ishonamiz», deb xulosa qildi ular. T-invariant murojaati allaqachon dunyoning 330 dan ortiq olimlari va universitet xodimlari tomonidan imzolangan.
Bir yil avval rossiyalik shifokorlar Navalniyni qo‘llab-quvvatlab chiqqandi
2023 yil yanvarida 290 nafar rossiyalik shifokor ochiq xat yozib, unda «Aleksey Navalniyni tahqirlashni bas qilishni» talab etgan. Ular, shuningdek, Navalniyni doimiy ravishda jazo kamerasiga yuborishni to‘xtatishga va fuqarolik shifokorlariga uni ko‘rishga ruxsat berishga chaqirdi. «Aleksey Navalniyning qamoqda saqlash sharoitlari bizda uning hayoti va sog‘lig‘i uchun katta tashvish uyg‘otmoqda», deb yozgan ular.