O‘zbekiston Afg‘onistonda 243 mln dollarlik energetika loyihalarini amalga oshirishi mumkin
Tegishli hujjatlarni imzolash marosimida «Da Afghanistan Breshna Sherkat» kompaniyasi rahbarlari va O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ishtirok etdi.
Foto: dpmea.gov.af
O‘zbekiston Afg‘onistondagi to‘rtta energetika loyihasiga, jumladan, nimstansiyalar va elektr uzatish liniyalarini modernizatsiya qilish va qurish ishlariga 243 million dollar sarmoya kiritishga tayyor. Tegishli shartnomalar 17 avgust kuni imzolandi, deb xabar berdi «Tolibon» hukumati rahbarining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Mulla Abdulg‘ani Birodar Oxund matbuot xizmati.
Hujjatlarni imzolash marosimida «Da Afghanistan Breshna Sherkat» kompaniyasi rahbarlari va O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ishtirok etdi.
Tomonlar O‘zbekiston mablag‘larini bir qator loyihalarga sarflashiga kelishib oldi. Xususan, 800 megavattli «Argandi» nimstansiyasini kengaytirish, 126 megavattli «Shayx Mesri» nimstansiyasini qurish mo‘ljallangan. Bundan tashqari, o‘zbekistonlik energetiklar ikkita elektr uzatish liniyasini quradi: Surxon - Dashti-Alvon va Kobul - Shayx Misriy uchastkalarida.
Ishlar yakunlangach, Afg‘oniston qo‘shni davlatdan 800-1000 MVt elektr energiyasi oladi. Yuqorida ko‘rsatilgan barcha loyihalar 1,5 yil ichida yakunlanishi kutilmoqda.
Birodar Oxundning so‘zlariga ko‘ra, energetika loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha shartnomalar imzolanishi davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar rivojlanishining davomi hisoblanadi. U hamkorlarni ushbu tashabbuslarga alohida e’tibor qaratishga, ularning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishini ta’minlashga chaqirdi.
O‘zbekiston Energetika vazirligi rahbari bosh vazir o‘rinbosarini respublika yaqin kelajakda Afg‘oniston kompaniyalari bilan hamkorlikda ish boshlashga tayyorligiga ishontirdi. Mirzamahmudovning qo‘shimcha qilishicha, O‘zbekiston qo‘shnilar bilan qishloq xo‘jaligi, tog‘-kon sanoati, sanoat va sog‘liqni saqlash kabi boshqa sohalarda ham tajriba almashishga tayyor.