Ahmadjon Odilov olamdan o‘tdi
Taniqli jamoat arbobi Ahmadjon Odilov bugun 92 yoshida olamdan o‘tdi. Bu haqdagi xabar Kun.uz ning bir necha manbasi tomonidan ma'lum qilindi.
Ahmadjon Odilov 1925 yilning 1 mayida Namangan viloyati Pop tumanining G‘urumsaroy qo‘rg‘onida dunyoga kelgan. 1960-70-yillarda Pop tumanidagi Lenin nomli kolxoz raisi bo‘lgan. 1970-yillar oxirida Pop tumani agrosanoat kompleksiga rahbarlik qilgan. 1980-yillar o‘rtasida SSSR prokuraturasi tergovchilari Gdlyan va Ivanov tomonidan «Paxta ishi» bo‘yicha ayblanib qamalgan va Butirka qamoqxonasida o‘tirgan.
O‘zbekiston mustaqillikka erishishganidan so‘ng — 1991 yilning dekabrida qamoqdan ozod etilgan. 1993 yilning 26 iyunida Qo‘qon shahar sudi uni 5 tonna mineral o‘g‘itlar o‘g‘irlaganlikda ayblab, 4 yillik qamoq jazosiga hukm qilgan. Keyinchalik sovet davrida qilgan iqtisodiy jinoyatlari uchun yana 10 yil muddatga ozodlikdan mahrum etilgan. Umumiy hisobda u yana 16 yil qamoqda o‘tirib, 2008 yilning 5 iyunida 83 yoshida ozodlikka chiqqan edi.
Ahmadjon Odilov Sharof Rashidov bilan
U sobiq ittifoq davrida sotsialistik mehnat qahramoni, uch karra Lenin ordeni, oktabr revolyutsiyasi ordeni bilan taqdirlangan.