ОТМда техника ва тиббиёт йўналишлари квоталари 25 минг ўринга етказилади
Давлат ОТМда аниқ ва табиий фанлар, муҳандислик-техника, тиббиёт йўналишлари бўйича грант асосида таълим квоталари 25 минг ўринга етказилади.
Фото: talimxabarlari.uz
Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва «яшил иқтисодиёт» йили давлат дастурига мувофиқ, 2025-2026 ўқув йилидан бошлаб таълим соҳасида қатор янгиликлар пайдо бўлади.
Давлат университетларида «Табиий фанлар», «Муҳандислик-техника йўналиши», «Иқтисодиёт ва молия» йўналишлари учун «Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва яшил ривожланиш» фанидан ўқув дастурлари жорий этилади.
Шунингдек, грант ўринларини босқичма-босқич ошириш ҳисобига аниқ ва табиий фанлар, муҳандислик-техника, хизматлар ва тиббиёт йўналишлари бўйича давлат буюртмалари учун квоталар миқдорини 25 мингтага етказиш кўзда тутилмоқда.
«Эл-юрт умиди» жамғармаси экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши соҳасидаги таълим дастурлари бўйича ўқиш учун стипендия танловига 20 тагача квота ажратади.