Malayziya hukumati Kim Chen Nam jasadini nima qilishni bilmayapti
Malayziya hukumati Kim Chen Nam jasadiga nisbatan qanday chora ko‘rish borasida yakuniy xulosaga kelgani yo‘q. U Kuala-Lumpur aeroportida 13 fevral kuni zaharlab o‘ldirilgandi. Bu haqda mamlakat sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Hilmi Yaxaya jurnalistlarga ma'lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, "politsiya 10 mart kuni sud-tibbiy ekspertizani yakunlagan va marhumning jasadini Sog‘liqni saqlash vazirligi ixtiyoriga yuborgan". Qonunchilikka ko‘ra, "jasadni berishga doir cheklovlar mavjud emas". Biroq, amalda marhum jasadi uning yaqinlariga beriladi. "Shunga ko‘ra, qaror qabul qilish uchun vaqt kerak", - deb qo‘shimcha qilgan vazir o‘rinbosari.
Malayziya politsiyasi rahbari Xolid Abu Bakr Kuala-Lumpur aeroportida halok bo‘lgan shaxs KXDR rahbari Kim Chen Inning o‘gay akasi ekanini aytgan edi. Ekspertizaga natijasiga binoan VX nomli asab faoliyatini buzuvchi modda ta'siri tufayli o‘lim yuz bergan. Rasmiy Pxenyan Malayziyada vafot etgan kishi KXDRning Kim Chxol ismli fuqarosi ekanini ta'kidlashda davom etmoqda.