Ikki bunyodkor birlashuvi: Murad Buildings va BI Group hamkorligiga asos solindi – NRG!
Bahorning ilk kuni O‘zbekiston bunyodkorligi tarixi yirik hamkorlik bilan yodda qoladigan bo‘ldi. O‘zbekistonning shiddat bilan rivojlanayotgan Murad Buildings developerlik kompaniyasi Qozog‘istonning soha gigantlaridan biri bo‘lgan, yillik aylanma mablag‘i 1,5 mlrd. AQSh dollarini tashkil qiladigan BI Group kompaniyasi bilan yangi va o‘ziga xos uslubda ishlovchi – NRG bunyodkorlik kompaniyasiga asos soldilar.
Poytaxtning hashamatli Hilton mehmonxonasi anjumanlar zalida yirik bayram shaklida tashkillashtirilgan bu taqdimotda siyosatchilar, yirik tadbirkorlar, shou biznes vakillari va ko‘plab xorijiy hamda mahalliy mehmonlarni uchratish mumkin edi.
Taqdimot dastlabki soniyalaridanoq maqsadlarning naqadar ulkanligini ko‘rsatib bera oldi. Murad Buildings asoschisi va rahbari Murod Nazarov hamda BI Group direktorlar kengashi raisi Oydin Rahimboyevlar yangi tashkil qilinayotgan NRG bunyodkorlik kompaniyasining maqsad va vazifalari haqida so‘zlab berdilar.
Ma'lumot uchun: BI Group – Qozog‘istonning yirik developerlik kompaniyasi. Nafaqat bu davlatda, balki qator boshqa davlatlarda ham faoliyat yuritadi. 8 ming nafardan ortiq xodimlarga ega bu kompaniya 25 yildirki muvaffaqiyat bilan ishlab kelmoqda va shu davrga qadar 150 dan ortiq loyihada 5 mln.kv.m.dan ortiq turar-joy va biznes obektlarini qurib bitqazgan. Birgina 2019 yilning o‘zida kompaniya tomonidan 1,5 mln. kv.m.dan ortiq maydon foydalanishga topshirilgan va Murod Nazarovning bildirishicha, bu ko‘rsatkich bizdagi jami developerlik kompaniyalari hajmidan ko‘proqdir. Kompaniyaning yillik aylanmasi 1,5 mlrd. AQSh dollarini tashkil qiladi.
Taqdimotga tashrif buyurgan BI Group xoldingi boshqaruvi raisi Omongeldi Omarovning ma'lum qilishicha, kompaniya bir vaqtning o‘zida 150 dan ortiq obektlarda faoliyat olib boradi va sohaga mo‘ljallangan maxsus dastur orqali barchasi muttasil nazorat qilib boriladi. Kompaniya tomonidan maxsus yaratilgan “Smart remont” dasturi uylarni nafaqat qurishni, balki ichki dizayni, ta'mirlash va jihozlashni ham ko‘zda tutadi. Ayni mana shu dastur o‘tgan 5 oy davomida Qozog‘istonda mingdan ortiq, ya'ni oyiga 200ta xonadonni ta'mirlab, jihozlab tayyor holga keltirish imkonini bergan.
Yangi tashkil qilinayotgan NRG bunyodkorlik kompaniyasida ham ayni mana shu yetakchi jihatlardan foydalaniladi. Muhimi, yangi loyiha O‘zbekiston qurilish tizimida yangi uslubni yo‘lga qo‘yadi hamda u qurilayotgan obektlarning sifatli va arzon bo‘lishini ta'minlashga xizmat qiladi.
Shuningbek, ikki kompaniya o‘zining eng ilg‘or sifatlarini birlashtirib, uylarning nafaqat sifatli qurilishi, balki xavfsizligi, kelgusida ekpluatatsiya tizimi bo‘yicha ham to‘liq jarayonni qamrab oladi.
Tadbir davomida Murad Buildings asoschisi Murod Nazarov bilan qisqa suhbat qildik va bu hamkorlikning tamal toshi qanday qo‘yilganligi bilan qiziqdik:
– Hammasi tasodifan bo‘ldi, do‘stona uchrashuvlar, sport tadbirlaridan boshlandi. O‘zaro suhbatlar davomida fikrlarimiz naqadar mushtarakligini, maqsadlarimiz o‘xshashligini anglab yetdik va bir-birimizning kuchli jihatlarimizni hisobga olib, hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishdik. O‘ylaymanki O‘zbekistonda yangi brend ostida yo‘lga qo‘yayotgan bu loyihamiz hammamiz uchun ham foydali bo‘ladi.
Taqdimotda qozog‘istonlik tadbirkor, BI Group direktorlar kengashi raisi Oydin Rahimboyev ham O‘zbekiston bozoriga kirib kelish sabablari haqida gapirdi:
– Biz O‘zbekistonni jadal rivojlanayotgan davlat sifatida bilamiz. Men mamlakatingizda yangi loyihaga qo‘l urayotganimiz haqida oilam a'zolariga aytganimda bundan otam juda xursand bo‘lgandi. Sababi, otamning ajdodlari o‘zbekistonlik bo‘lishgan va bundan asrlar oldin Qozog‘istonga ko‘chib ketishgan. Otamning shodligi tarixiy vatani bilan aloqalar kuchayayotganida edi.
Uning so‘zlariga qo‘shimcha qilgan Murod Nazarov “Dastlab hamkorlik taklif qilishganida o‘zim ham hayratda qolgandim. Chunki biz nisbatan kichik kompaniyamiz, ular juda yirik. Ammo Oydin bir vaqtlar ular ham kichik kompaniya bo‘lganini aytib, ko‘nglimni ko‘tardi. Yangi O‘zbekistonning taraqqiyotiga xizmat qiladigan yangi loyihalarni yo‘lga qo‘yayotganimizdan mamnunmiz. Davlatimizga, prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga tadbirkorlik uchun yaratilgan sharoitlar uchun minnatdorlik bildiraman” – dedi.
NRG bunyodkorlik kompaniyasining O‘zbekistondagi dastlabki loyihasi NRG Oybek ko‘p funksiyali kompleksi bo‘ladi. O‘zbek she'riyatining yorqin namoyondasi ijodidan ilhomlanib yaratilgan bu loyihada har ikki kompaniya istiqbolining uyg‘unligi sezilib turadi.
Abror Zohidov, tasvirchi Sherzod Egamberdiyev, Tashkent city.
09:00 / 06.12.2023
Murad Buildingsʼning 20 yilligi munosabati bilan BMW sohibi bo‘ling!