Toshkentda ShHT axborot xavfsizligi bo‘yicha ilmiy-ekspert forumi o‘z ishini boshladi
ShHT mamlakatlari ekspertlari axborot xavfsizligini ta’minlash masalalarini muhokama qiladi.
Toshkentda Shanhay hamkorlik tashkiloti axborot xavfsizligi bo‘yicha ilmiy-ekspert forumi boshlandi.
Tadbir prezident huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti tomonidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi hamda ShHT mintaqaviy aksilterror tuzilmasi ijroiya qo‘mitasi bilan hamkorlikda o‘tkazilmoqda.
Xorijiy ishtirokchilarni onlayn ulash orqali gibrid formatda tashkil etilayotgan axborot xavfsizligi masalalari bo‘yicha muloqotda ShHTga a’zo davlatlar tegishli vazirliklari, idoralari, ilmiy-akademik va tahliliy doiralari vakillaridan iborat 30 nafardan ziyod yetakchi ekspertlar jamlangan.
Ishtirokchilar nufuzli tarkibi raqamlashtirish sohasidagi so‘nggi tendensiyalar va yutuqlarni muhokama qilish, ShHT makonida inson huquqi va huquq ustuvorligini ta’minlash sharoitida axborot va kiberxavfsizlik sohasidagi tahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha milliy tajribani taqdim etish imkonini beradi.
Mazkur forumni o‘tkazish tashabbusi prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2021 yil 17 sentabr kuni ShHT Dushanbe sammitida ilgari surilgan edi.
Forum kun tartibi 3 mavzuga oid sessiyaga bo‘lingan: axborotdan foydalanish ko‘lamini kengaytirish – zamonaviy jamiyatni rivojlantirish muhim omili; axboriy-g‘oyaviy xatarlar va bunday tahdidlarga qarshi samarali javob choralarini ishlab chiqish; AKT jadal rivojlanishi sharoitida nozik axborot infratizimi obektlarini himoya qilish.