Misrdagi jazirama energiya tizimini ishdan chiqardi
Misrda anomal jazirama hukmron bo‘lib turibdi: may oyidan buyon Qohirada havo harorati 40 darajadan pastga tushmayapti. Mamlakat elektr stansiyalari jazirama mavsumigacha ham o‘sib borayotgan ehtiyojni zo‘rg‘a qondirayotgandi, yoz boshlanishi bilan yuklamalarga dosh bera olmasdan, birin-ketin ishdan chiqmoqda.
Foto: unigid.com
Misr hukumati mamlakatning katta qismida bir yildan ziyodroq muddatga elektr energiyasi iste’moliga cheklovlar kiritdi. Bu esa millionlab misrliklar 40 darajali jaziramada konditsionerlardan foydalanishdan mosuvo bo‘lganini anglatadi.
O‘tgan yozda elektr energiyasi yetishmovchiligi Misr hukumatini har kunlik uzib qo‘yishlarni joriy qilishga majbur qilgandi. Blekautlar shu qadar odatiy holga aylanib qoldiki, mahalliy OAVlar elektr uzilganda liftda qamalib qolsa nimalar qilish kerakligi to‘g‘risidagi maslahatlarni e’lon qila boshlashdi.
Mahalliy OAVlarning xabariga ko‘ra, tok uzilib, liftda qamalib qolish tufayli shu paytgacha 9 kishi vafot etgan.
Jazirama Misrdagi rekord inflatsiya, subsidiyalarning qisqarishi va milliy valutaning keskin tanazzuliga ham sabab bo‘lmoqda. Misrliklar jaziramaga Sahroi Kabirdan kelayotgan shafqatsiz issiqlik to‘lqinlari sabab bo‘layotgani to‘g‘risidagi rasmiy bayonotlarni qiyinchilik bilan qabul qilishmoqda, deb yozadi The New York Times.
Iqlimshunoslarning fikricha, Misr dunyoda eng tez sur’atlar bilan qizib borayotgan davlatlardan biri sanaladi.