Xavfli asteroid Yerga eng yaqin masofadan uchib o‘tadi
Uning o‘lchami Xeops piramidasidan kattaroq.
Foto: Addy Graham/University of Arizona
26 mart kuni ulkan va ehtimoliy xavfli 2014 TN17 asteroidi Yerga taxminan 77 300 km/soat tezlikda yaqinlashadi. Ammo vahimaga o‘rin yo‘q: olimlarning aytishicha, u Yer bilan to‘qnashmaydi.
Kosmik sayohatchi 5,1 million kilometr uzoqlikda uchib o‘tadi - bu Oygacha bo‘lgan masofadan taxminan 13 baravar uzoqdir. NASA reaktiv harakat laboratoriyasining (JPL) 1906 yildan 2200 yilgacha bo‘lgan davrni o‘z ichiga olgan bashorat modellariga ko‘ra, bu toifadagi obektning qariyb 300 yil ichida Yerga eng katta yaqinlashuvi bo‘ladi. 2014 TN17 o‘lchami 165 metrga baholangan, bu Misr tog‘larining o‘rta balandligidan (138 metr) kattaroqdir. Bunday obekt ehtimoliy to‘qnashuvda katta shaharni yo‘q qilishga qodir.
Parvoz paytida uni durbin yoki havaskor teleskop orqali ko‘rish mumkin bo‘lmaydi. Ammo olimlar omadliroq bo‘ldi: ular kuchli ilmiy asboblari tufayli toshni o‘rganishlari mumkin.
Ehtimoliy xavfli asteroidlar bazasi 2500 ga yaqin obektni o‘z ichiga oladi. Hozirgi prognozlarga ko‘ra, ularning hech biri yaqin kelajakda Yer bilan to‘qnashmaydi. Biroq, ba’zilari juda yaqin keladi. Ulardan biri – 2024 YR4 – shu yil boshida sarlavhalardan joy oldi, chunki uning 2032 yilda sayyora bilan to‘qnashuv ehtimoli 3,1% bo‘lishi taxmin qilingan edi. Yaxshiyamki, keyinchalik xavf nolga tushib ketdi.