Yaman bo‘yicha chatdagi sizib chiqishdan keyin AQShda yangi jinoiy modda joriy etiladi
Axios: AQShda rasmiylar tomonidan maxfiy ma’lumotlarni chatda uzatish to‘g‘risidagi modda kiritiladi.
Foto: Globallookpress
Kongressdagi demokratlar Atlantic nashri bosh muharririga Yamanga zarba berishni muhokama qilgan yuqori lavozimli rasmiylar bo‘lgan chatga kirish imkoni taqdim etilgani tufayli messenjerlar orqali maxfiy ma’lumotlar uzatganlik uchun jinoiy javobgarlik joriy etishni taklif qildi. Bu haqda Axios nashri yozmoqda.
Ushbu maqsadlarda tezkor messenjerlardan foydalanganlik uchun besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish va 250 ming dollargacha jarima bilan jazolash taklif qilinmoqda.
«Men davlat xizmatchilari harbiy rejalar kabi maxfiy ma’lumotlarni himoyalanmagan xabar almashish ilovasida joylashtirishini jinoyat deb hisoblaydigan qonun loyihasini kiritmoqdaman», dedi kongressmen Richi Torres.
Avvalroq Mayk Uolts jurnalist Yamandagi zarbalar haqidagi Signal messenjeri chatiga qo‘shilgani uchun mas’uliyatini o‘z zimmasiga olgan edi. The Atlantic bosh muharriri Jyeffri Goldbergning maxfiy chatga qo‘shilishi katta janjalga sabab bo‘ldi. Sizib chiqish AQSh vitse-prezidenti Jyey Di Vens, Pentagon rahbari Piter Xegset va Oq uyning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Mayk Uolts nomlari ostidagi akkauntlar ishtirokidagi «jozibali siyosiy munozara» tafsilotlarini oshkor qilgan.