Senat Turkiy tilli davlatlar kengashiga qo‘shilish haqidagi qonunni tasdiqladi
Bugun, 14 sentabr kuni, Oliy Majlis Senatining 22 yalpi majlisi o‘tkazildi. Unda senatorlar, hukumat a'zolari, vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Yalpi majlisda «Turkiy tilli davlatlar hamkorlik Kengashini tuzish to‘g‘risidagi Naxichevan bitimini ratifikatsiya qilish haqida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni tasdiqlandi.
Ta'kidlanishicha, hozirgi vaqtda 4 ta davlat: Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi a'zolari hisoblanib, mazkur tashkilot 2009 yil 3 oktyabrda Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashini tuzish to‘g‘risidagi Naxichevan bitimiga muvofiq tasdiqlangan.
Tashkilot Turkiy tilli davlatlarning rahbarlari kengashi, Tashqi ishlar vazirlari kengashi, Katta mansabdor shaxslari qo‘mitasi, Oqsoqollar kengashi va Kotibiyatdan tarkib topgan bo‘lib, a'zo mamlakatlarning iqtisodiy, investitsiya, bojxona, transport, ta'lim, turizm, axborot kabi sohalarda mutasaddi tashkilotlar va mutaxassislari ishtirokida uchrashuvlar tashkillashtirilib, har bir a'zo davlatning manfaatidan kelib chiqqan holda kelishuvlarga erishiladi.
Senatning Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Alisher Kurmonovning ma'lumot berishicha, O‘zbekiston rahbari 2018 yil 3 sentyabrda Qirg‘izistonning Cho‘lponota shahrida o‘tkazilgan Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining oltinchi sammitida ishtirok etib, O‘zbekistonning ushbu tashkilotga a'zo davlatlar bilan o‘zaro savdo hajmi 40 foizdan oshganini va bu ko‘rsatkichdan yuqori marraga ham erishish mumkinligini, buning uchun savdo-iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirish zarur ekanligini ta'kidlagan.
«O‘zbekistonning mazkur tuzilmaga a'zo bo‘lishi mamlakat uchun savdo va investitsiyaviy jihatdan qulay sharoit yaratadi. Ta'lim, kapitallar, xizmatlar va texnologiyalarning erkin harakatlanishiga, bank amaliyotidagi masalalarni yengillashtirishga yordam beradi», - deydi senator Alisher Kurmanov.