Хавфли астероид Ерга энг яқин масофадан учиб ўтади
Унинг ўлчами Хеопс пирамидасидан каттароқ.
Фото: Addy Graham/University of Arizona
26 март куни улкан ва эҳтимолий хавфли 2014 TN17 астероиди Ерга тахминан 77 300 км/соат тезликда яқинлашади. Аммо ваҳимага ўрин йўқ: олимларнинг айтишича, у Ер билан тўқнашмайди.
Космик саёҳатчи 5,1 миллион километр узоқликда учиб ўтади - бу Ойгача бўлган масофадан тахминан 13 баравар узоқдир. NASA реактив ҳаракат лабораториясининг (JPL) 1906 йилдан 2200 йилгача бўлган даврни ўз ичига олган башорат моделларига кўра, бу тоифадаги объектнинг қарийб 300 йил ичида Ерга энг катта яқинлашуви бўлади. 2014 TN17 ўлчами 165 метрга баҳоланган, бу Миср тоғларининг ўрта баландлигидан (138 метр) каттароқдир. Бундай объект эҳтимолий тўқнашувда катта шаҳарни йўқ қилишга қодир.
Парвоз пайтида уни дурбин ёки ҳаваскор телескоп орқали кўриш мумкин бўлмайди. Аммо олимлар омадлироқ бўлди: улар кучли илмий асбоблари туфайли тошни ўрганишлари мумкин.
Эҳтимолий хавфли астероидлар базаси 2500 га яқин объектни ўз ичига олади. Ҳозирги прогнозларга кўра, уларнинг ҳеч бири яқин келажакда Ер билан тўқнашмайди. Бироқ, баъзилари жуда яқин келади. Улардан бири – 2024 YR4 – шу йил бошида сарлавҳалардан жой олди, чунки унинг 2032 йилда сайёра билан тўқнашув эҳтимоли 3,1% бўлиши тахмин қилинган эди. Яхшиямки, кейинчалик хавф нолга тушиб кетди.