“GTL” mahsulotlarini ishlab chiqarish 2030 yilga borib 2 barobar o‘sadi
"Uzbekistan GTL” zavodining ochilish marosimida ishtirok etgan prezident korxonaga tashrif buyurgan chet ellik mehmonlar, xorijiy davlatlardagi O‘zbekiston elchilari va faollar bilan uchrashdi. Davlat rahbari zavod negizida qiymati 620 million dollar bo‘lgan 6 ta loyiha amalga oshirilishini bildirdi.
Foto: Uzbekistan GTL
“Xalqaro energetika agentligi hisob-kitoblariga ko‘ra, “GTL” mahsulotlarini ishlab chiqarish 2030 yilga borib 2 barobar o‘sadi.
“GTL” zavodi mahsulotlaridan xomashyo sifatida foydalangan holda, yanada yuqori qo‘shilgan qiymatli yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish bo‘yicha ham rejalarimiz bor.
Jumladan, zavod negizida alkil-benzol, buten va geksen, sintetik moylar, malein angidrid, emulsion qo‘shimchalar, katalizatorlar kabi mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha, qiymati 620 million dollar bo‘lgan 6 ta loyiha amalga oshiriladi.
O‘z navbatida, bu yarim tayyor mahsulotlar kimyo va maishiy kimyo, tekstil, charm va mebel, qurilish materiallari va elektrotexnika kabi sohalarda keng qo‘llaniladi.
Yana bir muhim jihat – zavodda ishlab chiqariladigan mahsulotlar jahondagi eng yuqori ekologik talablar, norma va standartlarga to‘liq javob beradi. Ana shu zavodni ishga tushirish orqali, biz “yashil iqtisodiyot” sari yana bir jiddiy qadam qo‘ymoqdamiz.
“GTL” zavodi ishlab chiqaradigan yoqilg‘i, boshqa an’anaviy yoqilg‘ilarga nisbatan 40 foiz kam chiqindi va zararli gaz hosil qiladi. Buning hisobidan, yiliga 13,5 ming tonna – shunga e’tibor bering – 13,5 ming tonna zararli gazlarning havoga tarqalishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Biz uchun yana bir o‘ta muhim tomoni shundaki, zavod ishga tushganidan keyin, jami 1 ming 300 ta mutaxassis yuqori daromadli, doimiy ish o‘rniga ega bo‘ladi.
Meni quvontiradigan yana bir jihat – zavod qurilishida qatnashgan mutaxassislarning qariyb 80 foizi o‘zimizning mahalliy kadrlar, xususan, yangicha ishlashga chanqoq, azmu shijoatli yoshlarimizdir”, – dedi davlat rahbari o‘z nutqida.