Qishloq xo‘jaligi vazirligi 2026 yilgacha har bir gektar yerdan daromad olishni 5 ming dollarga yetkazmoqchi
Qishloq xo‘jaligi vazirligi 2026 yilgacha har yili 1 mlrd dollardan xorijiy investitsiyalarni jalb etib, mahsulot ishlab chiqarish hajmini 35 mlrd dollarga va har bir gektar yerdan daromad olishni 5 ming dollarga yetkazadi. Bu haqda qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari va tizim tashkilotlari rahbarlari ishtirokida o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qilindi.
Qayd etilishicha, ushbu yo‘nalishda 2023-2024 yillarda Jahon bankidan –500 mln dollar, OTB – 347 mln dollar, JICA – 200 mln dollar, Fransiya taraqqiyot agentligi – 118 mln dollar jalb etiladi.
Prezident farmoniga muvofiq, vazirlik va uning tizimidagi respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari (qo‘mitalar, agentliklar, agroinspeksiya) tashkiliy tuzilmasi, sohada islohotlarni chuqurlashtirish va transformatsiya qilish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” hamda xodimlarni moddiy qo‘llab-quvvatlash choralari tasdiqlandi.
Yo‘l xaritasida 2023-2024 yillarda amalga oshiriladigan 42 ta ustuvor vazifa va ularni ijrosi uchun 22 ta normativ-hujjat ishlab chiqish belgilangan.
Farmon bilan hududiy bo‘linmalardagi yer tuzuvchi 657 nafar mutaxassis xodimlarning ish haqlari 2023 yil 1 yanvardan boshlab budjet mablag‘idan to‘lanmoqda.
Farmonda vazirlikka 2026 yilgacha har yili 1 mlrd dollardan xorijiy investitsiyalarni jalb etib, mahsulot ishlab chiqarish hajmini 35 mlrd dollarga va har bir gektar yerdan daromad olishni 5 ming dollarga yetkazish vazifasi yuklatilgan.