Poroshenko Germaniyani Ukrainadan kelgan erkaklarni moliyalashtirmaslikka chaqirdi
Ukraina sobiq prezidentining DW nashriga aytishicha, Berlin o‘z vatanini himoya qilishi kerak bo‘lgan ukrainalik erkaklar uchun mo‘ljallangan pulni Ukraina qurolli kuchlariga jo‘natishi lozim.
Foto: Petro Poroshenko / Facebook
Ukraina sobiq prezidenti Pyotr Poroshenko Germaniyani mamlakatdagi ukrainalik harbiy yoshdagi erkaklarni moliyalashtirishni to‘xtatishga va buning o‘rniga pullarni Ukraina armiyasiga o‘tkazishga chaqirdi. «Kimning orqaga qaytish imkoni bo‘lsa, orqaga qaytishi kerak», dedi u 8 may, chorshanba kuni Berlinda bo‘lib o‘tgan Germaniya konservativ Xristian-demokratik ittifoqi partiyasining qurultoyi chog‘ida DW nashriga bergan intervyusida.
Shu bilan birga, u Ukraina yoki Germaniyaning har qanday harakatlari vatanga qaytishdan bosh tortgan ukrainalik erkaklar pozitsiyasiga ta’sir qilishi mumkinligiga shubha bildirdi. «Ammo men (Germaniyaga) ushbu shaxslarga – shu yerda bo‘lgan va Ukrainaga qaytishni istamagan erkaklarga nisbatan moliyalashtirishni to‘xtatib, zudlik bilan Ukraina Qurolli kuchlariga pul berishni boshlashni tavsiya qilaman», dedi Poroshenko.
Poroshenko TAURUS raketalarini Ukrainaga taqdim etishga chaqirdi
Shu bilan birga, Ukrainaning sobiq prezidenti Kiyevni Germaniyaning uzoq masofali TAURUS raketalari bilan ta’minlash zarur deb hisoblaydi. «Bizga bu pul nafaqat havo mudofaasi uchun - faqat havo hujumidan mudofaa bilan urushda g‘alaba qozonishning iloji yo‘q, balki TAURUS uchun ham kerak, bu Rossiya uchun muhim energiya infratuzilmamizga hujum qilishni to‘xtatishi uchun juda kuchli dalildir, sababi javob zarbasini qabul qilib oladi», deb tushuntirdi u.
Poroshenkoning so‘zlariga ko‘ra, ukrainaliklarga nega AQSh Ukrainaga ATACMS raketalarini, Britaniya Storm Shadow raketalarini, Fransiya Scalp raketalarini yetkazib berayotgani, biroq «Ukrainaning yaqin hamkori va Yevropa Ittifoqi yetakchisi» bo‘lgan Germaniya TAURUS raketalarini bermayotganini tushuntirish qiyin.
Germaniyada erkaklarni Ukrainaga qaytarish haqida munozara
Kiyevning yoshi bo‘yicha safarbarlik to‘g‘risidagi qonunga to‘g‘ri keladigan erkaklarga konsullik xizmatlari ko‘rsatishni to‘xtatib qo‘yish to‘g‘risidagi qaroridan so‘ng, Germaniya va Yevropa Ittifoqining boshqa mamlakatlarida ukrainalik erkaklarni o‘z vatanlariga qaytarish haqida munozara boshlandi. 7 may kuni bundestag a’zosi Roderix Kizevetter Ukrainaning bu sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi. «Germaniya Ukrainani harbiy xizmatga yaroqli erkaklar bo‘yicha adolatli takliflar berishda va ularni ixtiyoriy ravishda qaytishga undashda qo‘llab-quvvatlashi kerak, o‘z navbatida, Germaniya, masalan, ushbu fuqarolar guruhiga pul yordamini to‘lashni to‘xtatib, ularni aniqlash va olib ketishga yordam berishi mumkin», - deya taklif qildi siyosatchi.
Nemis OAV xabarlariga ko‘ra, yerlar Ichki ishlar vazirliklari rahbarlari Federal ichki ishlar vazirligi ishtirokida Ukrainadan kelgan, amaldagi chet el pasporti bo‘lmagan erkaklar Germaniyada qanday maqomga ega bo‘lishi bo‘yicha maslahatlashuvlarni boshlaydi. Vazirlar qarori iyun oyi o‘rtalarida yerlar ichki ishlar vazirlarining navbatdagi konferensiyasida qabul qilinishi kutilmoqda.
23 aprel kuni Kiyev hukumati safarbarlik yoshidagi ukrainalik erkaklarga faqat Ukraina hududida pasport yoki chet elga chiqish pasportini berishni buyurdi. Shu kuni mamlakat Tashqi ishlar vazirligi yoshiga ko‘ra safarbarlik to‘g‘risidagi qonunga bo‘ysunadigan erkaklarga Ukraina diplomatik muassasalarida xizmat ko‘rsatishni vaqtincha to‘xtatishga qaror qildi.