Shavkat Mirziyoyev Tinchlik kengashining birinchi yig‘ilishida ishtirok etishi kutilmoqda
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev joriy haftada AQSh poytaxti Vashington shahrida bo‘lib o‘tadigan Tinchlik kengashining ilk yig‘ilishida ishtirok etishi kutilmoqda. Ushbu anjuman xalqaro xavfsizlikni mustahkamlash, mintaqaviy barqarorlik va tinchlik tashabbuslarini muvofiqlashtirish masalalariga bag‘ishlanishi rejalashtirilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Tinchlik kengashining birinchi yig‘ilishi dunyodagi mavjud geosiyosiy muammolar, nizolarni tinch yo‘l bilan hal etish mexanizmlari hamda davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirish masalalarini muhokama qilish uchun xalqaro maydon vazifasini o‘taydi.
Tadbir doirasida davlat va hukumat rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik doiralar vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Yig‘ilishda global xavfsizlikka ta’sir ko‘rsatayotgan asosiy omillar, gumanitar hamkorlik, barqaror taraqqiyot va ishonch choralarini mustahkamlash masalalari kun tartibidan o‘rin oladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning mazkur anjumanda ishtirok etishi O‘zbekistonning xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan tashabbuslarda faol ishtirok etishga tayyor ekanini yana bir bor namoyon etishi kutilmoqda.
Shuningdek, safar davomida ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazilishi va qator xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilinishi mumkin.