O‘zbekistonlik sobiq diplomat Yusupov ishi bo‘yicha sud boshlanadi
Foto: Facebook/Kadyr Yusupov
«Davlatga xoinlik qilish»da ayblanib, O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan qo‘lga olingan Qodirjon Yusupov ishi bo‘yicha sud 17 iyun kuni boshlanishi kutilmoqda, deb xabar bermoqda Kun.uz muxbiri o‘z manbalariga tayangan holda.
Ta'kidlanishicha, 67 yoshli sobiq diplomat ishi harbiy sud tomonidan yopiq tartibda ko‘rib chiqiladi. Ayblanuvchining yaqin qarindoshlari Yusupov og‘ir ruhiy xastalikdan aziyat chekishini aytib, ayni paytda uning sog‘lig‘idan xavotirlarini bildirmoqda.
Tashqi ishlar vazirligining sobiq amaldori, O‘zbekistonning YeXHTdagi (Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti) vakili lavozimida ishlagan Qodirjon Yusupov 2018 yil 3 dekabr kuni Toshkent metropolitenining «Pushkin» metro bekatidagi temir yo‘l relsiga yiqilib tushgach, shifoxonaga yotqizilgandi. Shundan so‘ng, u shifoxonadan DXX Tergov boshqarmasi qamoqxonasiga o‘tkazilgan.
O‘zbekiston Respublikasining Avstriya, Buyuk Britaniya va Yaqin Sharq mamlakatlaridagi elchixonalarida, shuningdek O‘zbekistonning BMT va YeXHTdagi doimiy vakolatxonasida ishlagan, 2002-2005 yillarda Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmatini boshqargan Yusupovga nisbatan O‘zJK 157-moddasida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etish to‘g‘risida ayblov e'lon qilingan.
Bosh prokuratura matbuot xizmati DXX tergov izolyatorida saqlanayotgan Qodirjon Yusupovning ruhiy va jismoniy holati qoniqarli ekanini tasdiqlab, bayonot bergan.
Shunga qaramay, ayblanuvchining qarindoshlari yollagan advokat Allan Pashkovskiy uzoq muddat o‘z mijozi bilan bog‘lana olmadi. Bunga Yusupovning istagi bilan advokat xizmatidan voz kechishi haqidagi arizasi vaj qilib ko‘rsatilsa-da, oradan 3 oy o‘tib Pashkovskiy xizmatini qabul qilgan Yusupov barcha iqrorlik ruhiy bosim ostida olinganini aytgan.