Тошкентда Умра зиёрати билан боғлиқ фирибгарлик ҳолати фош этилди
Тошкент шаҳрида Умра зиёратига юборишни ваъда қилган шахслар фуқаролардан пул олган пайтда ушланди. Ҳолат юзасидан фирибгарлик ва пора беришга доир моддалар билан жиноят иши қўзғатилди.
Фото: Прокуратура департаменти
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Миробод тумани бўлими ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда “A.A.” МЧЖнинг норасмий ишчиси А.А. ва бошқалар фуқаро Г.Б. ҳамда унинг ота-онасини Саудия Арабистонига бориши учун “виза” ҳужжатларини тайёрлаб, Умра зиёратига юборишни ваъда қилгани маълум бўлди.
Маълумотларга кўра, улар жами 3 150 АҚШ доллари эвазига хизмат кўрсатишини айтган ва олдиндан бўнак сифатида 2 400 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ҳамда 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.