Хорижга чиқиш паспортини қандай олиш мумкин?
Ўзбекистон фуқароси қандай мақсадда бўлмасин, хорижга чиқиш паспортисиз четга чиқа олмайди. У туризм, ишлаш, ўқиш, даволаниш ва транзит сафарлари учун керак бўлади. Қуйида хорижга чиқиш паспортини қаерда ва қандай расмийлаштириш, қандай ҳужжатлар талаб этилиши, нархи ҳамда расмийлаштиришга қанча вақт кетиши ҳақида маълумот берамиз.
Фото: Сунъий интеллект томонидан яратилган сурат
Кимларга хорижга чиқиш паспорти керак?
Хорижга чиқиш паспорти мамлакатдан ташқарига чиқувчи барча Ўзбекистон фуқаролари учун талаб қилинади. Сафар мақсади ёки визавий тартиб бўйича ҳеч қандай истисно йўқ - ушбу ҳужжат визали давлатлар учун ҳам, визасиз давлатлар учун ҳам зарур.
Ўзбекистонда фақат биометрик хорижга чиқиш паспорти расмийлаштирилади. Унинг амал қилиш муддати ёшга боғлиқ: катталар учун — 10 йил, болалар учун — 5 йил. Ҳар бир бола алоҳида хорижга чиқиш паспорти олади, болаларни ота-онанинг паспортига киритиш мумкин эмас.
Хорижга чиқиш паспорти қаерда расмийлаштирилади?
Хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш учун иккита жойга ариза бериш мумкин:
- Давлат хизматлари марказига;
- Ички ишлар органларининг миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлимларига (паспорт стол).
Ариза бериш жойи сафар мақсадига ёки бориладиган мамлакатга (визали ёки визасиз) боғлиқ эмас. Хорижга чиқиш паспорти барча ариза берувчилар учун ягона тартиб асосида расмийлаштирилади.
Ҳужжатларни топшириш вақтида ариза берувчи шахсан ўзи иштирок этиши ва мажбурий тартиблардан, жумладан, биометрик маълумотларни топширишдан ўтиши шарт.
Ариза қандай берилади?
Хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш учун аризани олдиндан Давлат хизматлари портали орқали онлайн топшириш ёки Давлат хизматлари маркази ёхуд паспорт бўлимига шахсан мурожаат қилиб расмийлаштириш мумкин.
Танланган усулдан қатъи назар, ариза берувчи жараённи тўлиқ якунлаш учун давлат органига шахсан келиши шарт.
Шахсан борилган вақтда:
- ҳужжатлар қабул қилинади ва текширилади;
- ариза тизимда расмийлаштирилади;
- суратга туширилади ва бармоқ излари олинади.
Шахсан келиш шарт, чунки хорижга чиқиш паспорти биометрик ҳужжат ҳисобланади. Уни тўлиқ масофавий тарзда расмийлаштириш ёки ишончнома орқали топшириш назарда тутилмаган.
Қабул тартиби ва кутиш вақти марказга ҳамда мурожаат қилинган кундаги юкламага боғлиқ бўлади, аммо бу хорижга чиқиш паспорти тайёрланиш муддатига таъсир қилмайди.
Давлат хизматлари портали орқали ариза топшириш
Аризани олдиндан my.gov.uz портали орқали онлайн тўлдириш мумкин. Сайтда ариза берувчи хизмат турини танлайди ва портал орқали топширилганда расмийлаштиришнинг амалдаги нархини кўради.
Ариза берувчи хизматни танлаганидан сўнг электрон анкета тўлдиради. Маълумотларнинг бир қисмини тизим автоматик тўлдиради, қолган маълумотларни ариза берувчи ўзи киритади.
Бу босқичда ҳудуд ва биометрик маълумотлар топшириладиган пункт — Давлат хизматлари маркази ёки миграция бўлими танланади.
Ариза берувчи қўшимча маълумотлар – қариндошлари ва сўнгги йиллардаги меҳнат фаолияти ҳақидаги маълумотларни киритади.
Аризани жўнатишдан олдин портал маълумотларни текширишни таклиф қилади.
Ариза тасдиқланганидан сўнг портал орқали давлат божи тўланади. Ариза онлайн берилганида пасайтирилган ставка амал қилади.
Ариза расмийлаштирилиб, давлат божи тўлангандан сўнг ариза берувчи танланган Давлат хизматлари марказига ёки паспорт столига ҳужжатларни текшириш ҳамда биометрик маълумотлар — фотосурат ва бармоқ изларини топшириш учун шахсан келиши шарт. Бусиз хорижга чиқиш паспорти расмийлаштирилмайди.
Ариза топшириш усулларидан ташқари, давлат органига ташрифни режалаштириш учун электрон навбатдан фойдаланиш мумкин.
Электрон навбат нега керак?
Электрон навбат хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш учун эмас, балки паспорт столи ёки Давлат хизматлари марказига ташрифни ташкил этиш учун мўлжалланган.
Ундан қуйидаги мақсадларда фойдаланилади:
- қабул куни ва вақтини олдиндан танлаш;
- паспорт столига навбатда турмасдан келиш;
- белгиланган вақтда ҳужжатларни топшириш ёки расмийлаштиришни якунлаш учун.
Электрон навбат ариза топшириш ўрнини босмайди, давлат божи тўлашни ўз ичига олмайди ва хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш жараёнини бошламайди.
Оддий қилиб айтганда, электрон навбат — бу ҳужжатни расмийлаштириш эмас, балки қабулга қулай тарзда кириш усулидир.
Қандай ҳужжатлар керак?
Хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш учун қуйидагилар керак бўлади:
- ички паспорт ёки ID-карта;
- фотосурат;
- давлат божи тўлангани тўғрисидаги квитанция.
Болага хорижга чиқиш паспорти расмийлаштиришда ҳужжатлар тўплами катталарникидан фарқ қилади. Бунда боланинг ҳамда унинг ота-онаси ёки қонуний вакилларининг ҳужжатлари керак бўлади. Ҳужжатлар рўйхати ҳолатга қараб фарқ қилади ва ариза топшириш вақтида маълум бўлади.
Болага хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш учун қандай ҳужжатлар керак?
Болага хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш учун қуйидаги ҳужжатлар керак бўлади:
- боланинг туғилиш гувоҳномаси;
- ота-онанинг (ёки қонуний вакилининг) ички паспорти ёки ID-картаси;
- давлат божи тўлангани тўғрисидаги квитанция;
- фотосурат.
Айрим ҳолатларда қуйидагилар талаб қилиниши мумкин:
- ота ёки онанинг нотариал тасдиқланган розилик хати;
- васийлик ҳужжатлари — агар ариза ота-она томонидан берилмаётган бўлса.
Ҳужжат топшириш вақтида бола шахсан бўлиши керак, чунки унинг биометрик маълумотлари олинади.
Хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш нархи?
Хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш нархи ариза берувчининг ёши ва ариза топшириш усулига боғлиқ. Нархлар мақола тайёрланган вақтдаги БҲМ қийматига асосланган.
Тўлов сўмда амалга оширилади. Давлат божининг аниқ миқдори аризани расмийлаштириш вақтида маълум бўлади — Давлат хизматлари порталида ёки шахсан мурожаат қилганда. Асосий ставка ва БҲВ миқдори норматив ҳужжатлар билан белгиланган ва lex.uz миллий қонунчилик базасида эълон қилинади.
Бола учун хорижга чиқиш паспорти қандай олинади?
Хорижга чиқиш паспорти ёшидан қатъи назар, ҳар бир бола учун алоҳида олинади.
Аризани ким беради?
Болага хорижга чиқиш паспорти олиш учун аризани қуйидагилар бериши мумкин:
- ота-она;
- қонуний вакил.
Ҳужжат топшириш вақтида ариза берувчи бола манфаатларини ифода этиш ҳуқуқига эга эканлигини тасдиқлайди.
Боланинг иштироки
Ариза топширишда бола шахсан иштирок этиши шарт. Бу талаб биометрик ҳужжат расмийлаштириш билан боғлиқ: ариза топширишда бола суратга олинади ва белгиланган тартибда биометрик маълумотлари қайд этилади.
Ота-онанинг розилиги
Айрим ҳолларда ота ёки онанинг розилиги талаб қилинади:
- аризани ота-онадан фақат биттаси берганида;
- ота-она расмий никоҳда бўлмаганида;
- ота ёки она ҳужжат топширишда қатнашмаганида.
Розиликнинг талаб қилиниши ва шакли ариза топшириш вақтида ҳолатдан келиб чиқиб маълум бўлади.
Хорижга чиқиш паспорти қанча вақтда тайёр бўлади?
Хорижга чиқиш паспортининг расман тайёр бўлиш муддати 10 иш кунигачани ташкил этади. Аммо амалда кўпроқ вақт кетиши мумкин, бу дам олиш кунлари, байрамлар ва бўлимларнинг юкламасига боғлиқ.
Хорижга чиқиш паспорти тайёр бўлганини қандай билиш мумкин?
Хорижга чиқиш паспорти расмийлаштирилиш ҳолатини бир нечта усулда текшириш мумкин — бу ариза қаерда топширилганига боғлиқ.
Ҳужжат топширилган жойда
Агар ариза Давлат хизматлари маркази ёки паспорт столи орқали берилган бўлса, у ҳолда паспорт тайёр бўлгани ҳақида:
- ҳужжат топшириш вақтида кўрсатилган телефон рақамига смс хабарнома келади;
- марказ ёки бўлимдан қўнғироқ қилишлари мумкин.
Хабар бериш усули муассаса ва ҳудудга боғлиқ.
Давлат хизматлари портали орқали
Агар ариза my.gov.uz портали орқали топширилган бўлса, мурожаат ҳолатини шахсий кабинетда текшириш мумкин. У ерда аризани қайта ишлаш босқичлари ва унинг тайёрлиги ҳақидаги маълумот акс этади.
Агар хабарнома келмаса нима қилиш керак
Агар смс ёки қўнғироқ бўлмаса:
- ҳужжат топширилган жойга шахсан мурожаат қилиш керак;
- Давлат хизматлари маркази ёки паспорт столига қўнғироқ қилиш керак.
Хорижга чиқиш паспорти ариза берилган жойга шахсан бориб шахсни тасдиқловчи ҳужжатни кўрсатган ҳолда олинади.