Vazirlar Mahkamasida yangi sektor tuzildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “O‘zbekiston Respublikasining fuqaro aviatsiyasini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonni imzolagani xabar berilgandi.
Hujjat bilan Vazirlar Mahkamasining Hududlarni kompleks rivojlantirish va kommunal soha, ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, transport, kapital qurilish va qurilish industriyasi masalalari bo‘yicha axborot-tahlil departamenti tuzilmasida 7 ta shtat birligidan iborat tarkibda aviatsiya tarmog‘ini isloh qilish masalalari bo‘yicha sektor tuziladi.
Uning zimmasiga quyidagilarni o‘z ichiga olgan O‘zbekiston Respublikasining fuqaro aviatsiyasini rivojlantirish siyosatini ishlab chiqishni muvofiqlashtirish vazifalari yuklandi:
mahalliy va xorijiy tashuvchilarning milliy havo qatnovlari bozoriga kirish qoidalari;
aeroportlar infratuzilmasini va aeronavigatsion xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish dasturi;
davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi zarur bo‘lgan subsidiyalanadigan aviayo‘nalishlarni tanlash siyosati;
aeroportlar xizmatlarini ko‘rsatishda xususiy sektor ishtiroki va raqobat muhitini ta'minlashga doir mexanizmlar;
aeroportlarning aviatsiya va noaviatsiya xizmatlari narxlarini tartibga solish;
fuqaro aviatsiyasi sohasida iste'molchilar va atrof-muhitni himoya qilish chora-tadbirlari;
xalqaro aviatsiya tashuvlari sohasida xalqaro shartnomalar tuzish va ularning shartlari bajarilishini ta'minlash chora-tadbirlari.