O‘zbekiston va Qozog‘iston Rossiya va Belarusning sanksiyalar ostidagi rejasiga «qo‘shilishga» tayyor - Lukashenko
Belarus prezidenti sanksiyalarning olib tashlanishiga umid qilmasligini, Rossiya bilan birgalikda harakatlar rejasi ishlab chiqilishini aytdi.
Foto: Belta.by
Belarus va Rossiya sanksiyalar sharoitida harakat rejasini ishlab chiqishi va YeOII tashkilotini yanada mustahkamlashi kerak, O‘zbekiston va Qozog‘iston bu jarayonga qo‘shilishga tayyor. Bu haqda Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko Sochi shahrida Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashuvda aytib o‘tdi.
«Eng muhimi, nima qilish va qaysi yo‘nalishda harakat qilish kerakligini bilamiz. Va shunday bo‘ladi. Biz bundan ham battar bo‘ladi deb o‘yladik. Ammo hozircha biz o‘ylaganimizdan biroz yaxshiroq. Va shuning uchun biz munosabatlarimizni asta-sekin tiklaymiz. Xavfsizlik kengashi kotiblarining yig‘ilishida men allaqachon ochiq aytdim: Rossiya va men bu vaziyatda harakat rejasini o‘ylab ko‘ramiz. Sanksiyalar olib tashlanishiga umid qilish — bu haqda gapirishning hojati yo‘q.
Biz kuchli tomonlarimizga va o‘zimizga e’tibor qaratishimiz kerak. Agar biz bunday harakatlar rejasini ishlab chiqsak, sheriklarimiz albatta qo‘shiladi. Ishonchim komilki, YeOII doirasida Qozog‘iston va O‘zbekiston. Biz esa bu yerda jozibador sharoitlar yaratamiz. Ishonchim komilki, ittifoqimiz yanada mustahkamlanadi», dedi Aleksandr Lukashenko.