Yashnoboddagi yong‘inda bir kishi halok bo‘ldi
Toshkentning Yashnobod tumani Parkent ko‘chasida, Aviator savdo-ko‘ngilochar majmuasida sodir bo‘lgan yong‘indan so‘ng olib borilgan dastlabki o‘rganish ishlarida vayronalar ostida bir kishining jasadi topildi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lum qildi.
Foto: FVBB
31 yanvar kuni Toshkentdagi Aviator savdo-ko‘ngilochar markazida sodir bo‘lgan yirik yong‘in oqibatida 3 yoshli bola halok bo‘ldi. Bu haqda Toshkent shahri Favqulodda vaziyatlar bosh boshqarmasi matbuot kotibi Zuhriddin Qurbonov ma’lum qildi.
Boshqa jabrlanganlar haqida ma’lumot yo‘q. Hozirda tergov davom etmoqda va kuzatuv kameralaridagi yozuvlar o‘rganilmoqda, dedi u.
FVV vakilining ma’lum qilishicha, yong‘in umumiy ovqatlanish shoxobchalari va bolalar maydonchasi joylashgan ikkinchi qavatda sodir bo‘lgan.
Zuhriddin Qurbonovning so‘zlariga ko‘ra, yong‘indan taxminan 800 kvadrat metr maydon zarar ko‘rgan. Yong‘inni o‘chirishga 12 ta asosiy va 4 ta maxsus texnika hamda 6 ta suv tashuvchi texnika jalb etilgan.
Kechqurun voqea joyida turli tuzilmalarning 200 ga yaqin mutaxassisi ish olib bordi. Yong‘in sodir bo‘lgan joy yaqinidagi chorraha to‘sib qo‘yilgan.
Dam olish kunlari markazda odatda bolali oilalar ko‘p bo‘ladi. Bu yerda ko‘pchilik bolalarning tug‘ilgan kunlari nishonlanadi.
Gazeta suhbatlashgan guvohlar yong‘in sodir bo‘lgan vaqtda maydonda bo‘lganini aytdi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, atrof bir zumda qorayib ketgan. Farzandlarini izlab yurgan ota-onalarni ko‘rish mumkin edi. Tutunni ko‘rib, odamlar ko‘chaga yugurgan.
Aholining ma’lum qilishicha, ikkinchi qavatdagi yong‘in chiqish joyi doim yopiq bo‘lgan.
Korzinka supermarketlari tarmog‘i yong‘in ikkinchi qavatda, unga ijaraga berilgan hududdan (birinchi qavat) tashqarida boshlanganini tasdiqlagan. «Yong‘in aniqlangach, darhol barcha ko‘zda tutilgan xavfsizlik choralari ko‘rildi. Mijozlar va do‘kon xodimlari tezlik bilan xavfsiz joyga ko‘chirildi. Supermarket xodimlari va mijozlari orasida jabrlanganlar yo‘q», deyiladi xabarda.