Sog‘liqni saqlash vaziri korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha jamoatchilikka murojaat qildi
Tibbiyotdagi korrupsion holatlar bo‘yicha vazirlikning 1203 qisqa raqamli «Ishonch telefoni» hamda [email protected] elektron pochta manzili orqali murojaat qilish mumkin. Vazir murojaatlar maxfiyligi ta’minlanishi va ular tezkor o‘rganilib, zarur choralar ko‘rilishini ma’lum qildi.
Sog‘liqni saqlash vaziri Asilbek Xudayarov tibbiyot tizimida korrupsiyaga qarshi keskin va murosasiz kurashish, sohada turli byurokratik to‘siqlarga barham berishda keng jamoatchilikning ko‘magi va ishtiroki muhim ekanini ta’kidlab, aholini bu borada faol bo‘lishga chaqirdi.
«Korrupsiya — jamiyat taraqqiyotiga to‘siq bo‘luvchi xavfli illat bo‘lib, uning salbiy oqibatlari barchamizga ayon.
Shu bois, yurtimiz sog‘liqni saqlash tizimida bu muammoga qarshi keskin va murosasiz kurashish, sohada ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni erta aniqlash hamda ularga yo‘l qo‘ymaslik, turli byurokratik to‘siqlarga barham berish bo‘yicha qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Albatta, ushbu mas’uliyatli jarayonda barcha sa’y-harakatlarimizni birlashtirmay turib, ko‘zlangan maqsadga erishish imkonsiz. Shu sababdan bu o‘tkir muammoning oqibatlarini chuqur anglagan holda, sohada korrupsiyaga barham berish va muammolarimizni yelkama-yelka turib, samarali hal etish maqsadida Sizlarga murojaat qilmoqdaman!
Prezidentimiz 2025 yil 26 dekabrda Oliy Majlis va xalqimizga Murojaatnomasida korrupsiya jamiyatda ishonch muhitini izdan chiqaradigan jiddiy tahdid ekanini ta’kidlab, 2026 yil unga qarshi kurashishda “favqulodda holat” e’lon qilinishini ma’lum qilgan edi.
Shundan kelib chiqib, tibbiyot tizimida bu yo‘nalishda zamonaviy mexanizmlarni keng joriy etishga alohida e’tibor qaratyapmiz.
Masalan, sohada budjet mablag‘larining maqsadsiz sarflanishi hamda korrupsiyaviy risklarni erta aniqlash va ularga chek qo‘yish maqsadida yangi tizim — “Situatsion markaz” faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Natijada o‘tgan davrda 247 mlrd. so‘mlik budjet mablag‘lari tejab qolindi hamda 9,7 mlrd. so‘m ortiqcha rejalashtirishning oldi olindi. Shuningdek, manfaatlar to‘qnashuviga doir 1280 ta risk aniqlanib, bartaraf etildi.
Vazirlik qoshida manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsiya holatlari bo‘yicha tezkor xabar berish bo‘yicha yagona “1203” qisqa raqamli “Call-markaz” 24/7 rejimda ishga tushirildi.
Sog‘liqni saqlash tuzilmalari va ularning xodimlari tomonidan qonunchilikka rioya qilinishi, soha mutaxassislarining aholi bilan muomala qilish etiketi darajasini baholash maqsadida ilk bor “Sirli mijoz” instituti joriy qilindi.
Shuningdek, Toshkent davlat tibbiyot universiteti va boshqa ta’lim muassasalarida “Tibbiyotda korrupsiyaning oldini olish” nomli maxsus fan joriy qilinib, bu bo‘yicha 2 700 nafar bakalavr, 870 nafar magistr, 1856 nafar shifokor hamda 13 804 nafar o‘rta tibbiyot xodimi o‘qitildi.
Korrupsiya omillarini barvaqt aniqlash maqsadida 5 ta vakolatli tashkilot o‘rtasida tezkor ma’lumot almashinuvi yo‘lga qo‘yildi.
“CERT International” xalqaro auditor tashkiloti tomonidan vazirlik markaziy apparatiga korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimi xalqaro standarti (ISO 37001:2016) muvofiqlik sertifikati topshirilgani muhim voqea bo‘ldi. Korrupsiyaga qarshi kurashish samaradorligi reytingini “yaxshi” toifaga o‘tkazish yuzasidan markaziy apparat va hududiy boshqarmalar kesimida “Yo‘l xarita”si tasdiqlanib, ijroga yo‘naltirildi.
Aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatish jarayonida korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan DMED tizimi joriy etildi.
Bunday ishlar natijasida sog‘liqni saqlash sohasida korrupsiyaga oid jinoyatchilik o‘tgan yilga nisbatan 5,6 foizga kamayishiga erishildi. Biroq ushbu sa’y-harakatlar yetarli emas. Bu borada hali qilinadigan ishlar talaygina.
Shu bois o‘z qasamyodi, kasbi va burchiga sodiq, halol, vijdoni pok Siz, aziz tibbiyot xodimlarini bundan keyin ham tibbiyotni korrupsiyadan holi tizimga aylantirish yo‘lida bor bilim va tajribangizni safarbar etasiz, deb ishonaman.
Shu bilan birga, sohada korrupsiyaga qarshi samarali kurashishda keng jamoatchilikning ko‘magi va ishtiroki muhim, deb bilamiz», deya vazirning so‘zlarini keltiradi SSV matbuot xizmati.
Vazirlik markaziy apparati, hududiy boshqarmalar, tizim tashkilotlari va muassasalari xodimlarining korrupsiyaviy xatti-harakatlari yoki qonunchilikka zid boshqa huquqbuzarlik holatlariga aloqadorligi yuzasidan ma’lumotga ega bo‘lsangiz, vazirlikning 1203 qisqa raqamli «Ishonch telefoni» hamda [email protected] elektron pochta manzili orqali murojaat qilish mumkin.
Murojaatlar maxfiyligi kafolatlanadi va ular vazirlik tomonidan tezkor o‘rganilib, zarur choralar ko‘rilishi ta’minlanishi qayd etilgan.