Январь-августда Ўзбекистон экспорти ҳажми 8,6 млрд долларга тенг бўлди
2018 йил январь-август ойларида экспорт ҳажми 8,6 млрд. АҚШ долларга (ўсиш суръати 4,4%) тенг бўлди. Бу ҳақда Давлат статистика қўмитаси хабар берди.
Экспорт таркибида товарлар 76,9% улушга эга, булар асосан энергия манбалари ва нефть маҳсулотлари (20,4%), озиқ-овқат маҳсулотлари (8,6%), шунингдек, кимё маҳсулотлари ва ундан тайёрланган буюмлар (7,2%) гуруҳлари ҳиссасига тўғри келмоқда.
Хизматлар экспорти ҳажми 1981,3 млн. АҚШ долларини ёки жами экспорт ҳажмининг 23,1%ини ташкил этиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 23,0%га ўсганлиги кузатилди. Хизматлар экспорти таркибининг асосий улуши транспорт хизматлари, туризм хизматлари, телекоммуникация, компьютер ва ахборот хизматлари, молиявий хизматларидан иборат.
Республикадан экспорт қилинаётган товар ва хизматларнинг асосий қисми Хитой Халқ Республикаси ва Россия Федерацияси ҳиссасига тўғри келмоқда. Бу эса умумий экспорт ҳажмининг 36,5%ини ташкил қилади.