Ўзбекистон ташқи савдо айланмасида юқори улушга эга бўлган мамлакатлар маълум қилинди
2018 йил январь-август ойлари якунларига кўра, республикада ташқи савдо айланмаси 20,6 млрд АҚШ долларини ташкил этиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 18,5%га ўсди. Бу ҳақда Давлат статистика қўмитаси хабар берди.
Экспорт ҳажми 8,6 млрд АҚШ долларга (ўсиш суръати 4,4%) ва импорт ҳажми 12,0 млрд АҚШ долларига (ўсиш суръати 31,2%) етди. Ташқи савдо сальдоси минус 3,4 млрд АҚШ долларини ташкил қилди.
2018 йил январь-август ойларида республика ташқи савдо айланмасида юқори улушга эга давлатлар кетма-кетлиги жорий йилнинг январь-июль ойларига нисбатан деярли ўзгаришсиз қолди.
Республикада ташқи савдони қўллаб-қувватлаш ҳамда МДҲ давлатлари билан ушбу соҳадаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича олиб борилаётган чора-тадбирлар натижасида 2018 йил январь-август ойларида ташқи савдо айланмасида МДҲ давлатларининг улуши ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 5,6% ошди ва 38,8 %га етди. Бошқа хорижий давлатларнинг республика ташқи савдо айланмасидаги улуши 2017 йилнинг январь-август ойларида 66,8%ни ташкил қилган бўлса, жорий йилнинг ушбу даврида эса ташқи савдо айланмаси 61,2%га тушди.