Дания Ўзбекистонда фахрий консулхона очиш тўғрисида қарор қабул қилди
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Владимир Норов БМТ Бош ассамблеяси 77-сессияси доирасида Дания ташқи ишлар вазири Йеппе Себастьян Кофод билан музокаралар ўтказди.
Томонлар сиёсий мулоқотни кучайтириш учун ўзаро ташрифлар ва амалий тадбирларни ташкил этиш муҳимлигини таъкидлади. Ўзбекистон ва Дания Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида ҳамкорлик ва маслаҳатлашувлар тўғрисида протокол имзолаш таклиф қилинди.
Владимир Норов таъкидлаганидек, Ўзбекистон томони Дания ҳукуматининг Ўзбекистонда фахрий консулхона очиш тўғрисидаги қарорини мамнуният билан қабул қилади.
Тошкент ва Копенҳаген БМТ ва бошқа халқаро институтлар доирасидаги ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлиги маълум қилинди. Савдо ва инвестиция алоқалари учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида томонлар манфаатдор идоралар ўзаро ташрифларини ташкил этиш масалаларини ўрганишга келишиб олди.
Даниянинг етакчи илмий-тадқиқот институтларида ўзбекистонлик ёш тадқиқотчилар учун тренинглар ва амалиётларни ташкил этиш таълим ва фан соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга ёрдам бериши таъкидланди.
Дания бош вазири Гренландиянинг нархини айтишдан бош тортди
Гренландиянинг туб аҳолиси кимлар ва у қандай қилиб Данияга тегишли бўлиб қолган? АҚШ нега бу оролга қизиқмоқда?