InfinBANKʼда коррупция ва манфаатлар тўқнашувига қарши курашиш масалалари бўйича семинар бўлиб ўтди
2026 йил 17 феврал куни Тошкент шаҳрида коррупциянинг олдини олиш ва банк фаолиятида шаффофлик тамойилларини кучайтириш масалаларига бағишланган семинар бўлиб ўтди. Тадбир InfinBANK ташаббусига кўра Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг Тошкент шаҳар бош бошқармаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Фото: InfinBANK
Семинар коррупциянинг олдини олиш ва коррупциявий хавф-хатарларни минималлаштиришга қаратилган чора-тадбирлар, соҳада амалга оширилган ишлар, шунингдек, «Аҳолига кўрсатилаётган банк хизматларининг очиқлиги ва шаффофлиги, соҳа ходимларининг фуқаролар мурожаатларига муносабат билдириш маданияти» каби долзарб масалалар бўйича тайёрланган таҳлилий материаллар асосида ташкил этилди.
Учрашувда коррупциявий хавф-хатарлар олдини олишнинг амалий механизмлари, банк хизматларини кўрсатишда шаффофликни таъминлаш, ходимларнинг ички тартиб-қоидалар ва қонунчилик талабларига риоя этиш масъулиятини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбирда Марказий банкнинг Тошкент шаҳри вакили ҳамда InfinBANK раҳбариятининг иштирок этиши коррупцияга қарши курашда юқоридан бошлаб шахсий намуна кўрсатишга хизмат қилди. Шунингдек, комплаенс назорат хизмати ходимлари ва барча ҳудудий бўлинмаларнинг раҳбар ходимлари ҳам қатнашди. Мижозларнинг мурожаатларига муносабат билдириш маданиятини ривожлантириш, коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш ҳамда мижозларнинг банк тизимига бўлган ишончини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Семинар Тошкентдаги банк маъмурий биносида ўтказилиб, банк фаолиятига ҳалоллик, шаффофлик ва коррупцияга қарши курашиш тамойилларини жорий этиш бўйича тизимли ишларнинг бир қисмига айланди.
Бундай тадбирларнинг ўтказилиши банкнинг коррупцияга қарши курашиш, ҳалоллик, очиқлик, шаффофлик ва манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслик тамойилларига сўзсиз содиқлигининг ифодасидир.