Jamiyat | 09:08 / 01.07.2019
O‘zbekistonda eshitish va nutqida muammosi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash dispetcherlik xizmati faoliyat boshladi
1 iyul kunidan O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligida eshitish va nutqida muammosi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash dispetcherlik xizmati o‘z faoliyatini boshladi. Bu haqda FVV axborot xizmati xabar qilmoqda.
Mazkur xizmat O‘zbekiston Respublikasi prezidentining 2019 yilning 19 mart kunidagi “Eshitish va nutqida muammosi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori asosida tashkil etildi.
Yangi tashkil etilgan xizmatga professional surdotarjimonlar ishga qabul qilingan. Agarda eshitish va nutqida muammosi bo‘lgan shaxslar ko‘ngilsiz holat yoki qiyin vaziyatga tushib qolib, yordamga muhtoj bo‘lsalar Favqulodda vaziyatlar vazirligida barcha zaruriy aloqa vositalari bilan jihozlangan dispetcherlik xizmatiga murojaat qilishlari mumkin.
Dispetcherlik xizmatining asosiy vazifasi etib, eshitish va nutqida muammosi bo‘lgan shaxslar, shuningdek, ularning vakillari tomonidan texnik vositalar (video qo‘ng‘iroqlar, matnli xabarlar, maxsus dasturiy ta'minotdan foydalangan holda qo‘ng‘iroqlar va boshqalar) orqali bo‘ladigan murojaatlarga shoshilinch tezkor xizmatlarning (101, 102, 103, 104, 1050) kecha-yu kunduz, javob berishlarini muvofiqlashtirgan holda ta'minlash belgilangan.